وزارت خارجه ترکیه :انکارا تدابیر لازم برای تقویت جامعه یونانی نشین قبرس را اتخاذ خواهد کرد # آنکارا - ایرنا 17 دی 1375 برابر با ششم ژانویه 1997 وزارت امور خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد : آنکارا تدابیر لازم را در برابر تقویت بنیه نظامی جامعه ترک نشین قبرس و عدم برقراری توازن قوا بین ترکیه و یونان را اتخاذ خواهد کرد .
"عمر اک بل" سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه که مواضع انکارا را در باره فروش موشک های "اس 300 " روسیه به بخش یونانی نشین قبرس تشریح می کرد،افزود: همکاری های نظامی یونان و بخش یونانی نشین قبرس و تقویت بنیه نظامی آن جامعه حاکی از پیگیری یک سیاست تهاجمی است .
"اک بل" با خاطرنشان ساختن اینکه ترکیه به تامین امنیت جامعه ترک نشین قبرس مصمم است ، اظهار داشت : آنکارا به هیچ وجه در برابراقداماتی که امنیت جامعه ترک نشین قبرس را به خطر انداخته و خاک ترکیه را تهدید کند، بی تفاوت نیست .
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه افزود : ترکیه به دولت مسکو در باره فروش موشک های دوربرد اس 300 روسیه به جامعه یونانی نشین قبرس ، اعتراض کرده است .
وی اظهار داشت : ترکیه در یادداشت اعتراض خود ، مسوولیت های مسکو در برابر شورای امنیت سازمان ملل و سازمان کنفرانس امنیت و همکاری اروپا را خاطرنشان کرده است .
اک بل گفت : "ویکتور چرنومیردین" نخست وزیر روسیه به تازگی در دیدار با "تانسو چیللر" وزیرخارجه ترکیه به وی اطمینان داده بود که روسیه تسلیحات تهاجمی در اختیار جامعه یونانی نشین قبرس قرار نخواهد داد .
وی افزود : آنکارا خواستار پای بندی مسکو به تعهدات خویش است .
(41)