۲۰ آبان ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5815584
۰ نفر
بانک جهانی در زمینه قحطی در جهان هشدار داد # لندن - ایرنا 20 آبان 1375 برابر با 10 نوامبر 1996 روزنامه "ایند یپندنت" چاپ لندن نوشت : بانک جهانی در گزارش سالانه خود در مورد کمبود مواد غذایی در جهان و مشکل قحطی درآینده هشدار داده است .
بانک جهانی اعلام کرد از نظر تئوری، حجم تولید مواد غذایی جهان برای تامین نیاز کل مردم دنیا کافی است لیکن درعمل صدها میلیون از مردم جهان توانایی مالی مورد نیاز را برای خرید مواد غذایی ندارند.
مقام های بانک جهانی معتقدند در صورتی که تغییرات لازم در سیاست ها اعمال شود حتی افزایش جمعیت جهان منجر به پدیده گرسنگی نخواهد شد. بر اساس گزارش بانک جهانی ،کمک های این بانک به کشاورزی و توسعه مناطق غیر شهری در جهان در ده سال گذشته از شش میلیاد دلار به 6/2 میلیارد دلار کاهش یافته است .
در سال گذشته نیز میزان تولید غلات جهان 225 میلیون تن کمتر از میزان پیش بینی شده بود که برای سومین سال پیاپی حجم تولید سالانه غلات جهان از حجم مصرفی کمتر بوده و در نتیجه ذخایر غلات دنیا به پایین ترین میزان خود رسیده است.
بانک جهانی در گزارش سالانه خود همچنین در زمینه خطرات دراز مدت ناشی از کمبود آب و زمین کشاورزی هشدار داده است . علت اصلی بروز این کمبود، اتخاذ سیاستهای بی رویه شهرسازی و فرسایش زمین ذکر شده است .
بر پایه گزارش بانک جهانی علاوه بر افزایش جمعیت جهان به میزان 90 میلیون نفر در سال، میزان خورد و خوراک مردم در مناطقی مانند شرق اسیا که از اقتصاد شکوفایی برخوردار است،رو به افزایش است0 در این گزارش پیش بینی شده است ، چین در آینده نزدیک به وارد کننده غلات تبدیل شود که در نتیجه فشار زیادی از این طریق به بازار غلات وارد خواهد شد.
از سوی دیگر آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می دهد ، اگرچه حجم سرانه تولید مواد غذایی در قاره اسیا و امریکای جنوبی در 25 سال گذشته افزایش یافته ،لیکن در کشورهای برجای مانده از اتحاد جماهیر شوروی و افریقا این میزان به طور چشمگیری کاهش یافته است.
حجم سرانه تولید مواد غذایی در جمهوریهای سابق اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 تاکنون دست کم 20 درصد کاهش یافته است که بیشترین کاهش در سرانه تولید مواد غذایی در میان مناطق مختلف جهان است.
روزنامه ایند یپندنت به نقل از امار سازمان ملل می افزاید :اگرچه مشکل سوء تغذیه مزمن که عمدتا در کشورهای در حال توسعه در افریقا و اسیا مشاهده می شود، در تمام این مناطق در دهه های اخیر کاهش یافته لیکن در منطقه صحرایی افریقا این مشکل روندی صعودی داشته و پیش بینی می شود دست کم تا سال 2010 نیز این مشکل افزایش فاحشی یابد.
(41)