۲۰ آبان ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5815530
۰ نفر
اجلاس سران 8 کشور اسلامی دراستانبول تشکیل می شود # آنکارا - ایرنا 19 آبان 1375 برابر با 9 نوامبر 1996 اجلاس سران 8 کشور اسلامی عضو کنفرانس همکاری برای توسعه در سه ماه اول سال 1997 میلادی در استانبول برگزار خواهد شد.
" نجم الدین اربکان " نخست وزیر ترکیه این مطلب را شنبه شب در خاتمه اجلاس کارشناسان ارشد 8 کشور ایران ، ترکیه ، پاکستان ، نیجریه ، مصر بنگلادش ، مالزی و اندونزی در آنکارا عنوان کرد.
وی گفت : وزرای امور خارجه کشورهای یاد شده در هفته اول اولین ماه از سال 1997 در ترکیه گردهم خواهند آمد و دستور کار و زمان دقیق برگزاری اجلاس سران را تعیین خواهند کرد.
" اربکان " اضافه کرد : براساس توافق کشورهای یاد شده اجلاس سران در سه ماه اول سال 1997 در استانبول برگزار خواهد شد.
نخست وزیر ترکیه گفت : کشورهای شرکت کننده دراین اجلاس نسبت به توسعه همکاری های فی ما بین ابراز تمایل کرده و کارشناسان ارشد اهداف ، اصول و برنامه کار سال 1997 میلادی کنفرانس را تعیین کردند.
" اربکان " گفت : 8 کشور عضو کنفرانس همکاری برای توسعه از موقعیت استراتژیک و منابع و امکانات غنی برخوردارند و همکاری های این کشورها به توسعه کشورهای در حال رشد و صلح و ثبات منطقه ای کمک شایانی خواهد کرد.
وی گفت : کشورهای یاد شده با 800 میلیون نفر جمعیت در روابط دو جانبه و چند جانبه خود در زمینه های تجاری ، اقتصادی ، انرژی ، فرهنگی و سیاسی همکاری های خود را توسعه خواهند داد و این امر به نفع کشورهای یاد شده و جامعه جهانی خواهد بود.
در این اجلاس که روز شنبه آغاز بکار کرد " جواد ظریف " معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه ایران ریاست هیات ایرانی را به عهده داشت .