سخنان وزیر خارجه ترکیه در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل # سازمان ملل - ایرنا 10 مهر 1375 برابر با یک اکتبر 1996 معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه ترکیه ضمن تاکید بر حاکمیت ملی ، تمامیت ارضی و استقلال عراق رعایت کامل قوانین بین المللی و نیز قطعنامه های شورای امنیت را از سوی دولت بغداد برای بازگشت اوضاع منطقه به حال عادی حیاتی دانست .
"تانسوچیللر" روز دوشنبه در سخنانی در پنجاه و یکمین اجلاس سالیانه مجمع عمومی با ابراز نگرانی شدید ترکیه از مناقشات و بی ثباتی کنونی در مجاورت مرزهایش تاکید کرد که آنکارا از هیچ گونه تلاشی برای اعاده صلح و ثبات و امنیت به منطقه فرو گذار نخواهد کرد.
وی با اشاره به این که ترکیه تحولات اخیر شمال عراق را از نزدیک دنبال می کند برقراری هرگونه صلح پایدار در منطقه را بدون مشارکت اهالی منطقه از جمله کردها ، ترکمن ها ، اعراب ، آشوری ها و دیگران در اداره امور غیر ممکن دانست .
معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به این که شمال عراق نباید به عنوان تهدیدی علیه امنیت کشورهای همجوار باقی بماند افزود: آنکارا حملات تروریستی از این منطقه به خاک ترکیه را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد و مصمم است تا اقدامات لازم را برای حفاظت از منافع مشروع ملت خود به عمل آورد .
وی از این موضوع که از یک سال پیش و زمان برگزاری پنجاهمین اجلاس مجمع عمومی تاکنون هیچ گونه تحولی در زمینه حل مسالمت آمیز مناقشه قبرس و مذاکرات مستقیم بین سران دو بخش یونانی و ترک نشین قبرس حاصل نشده است ، ابراز تاسف کرد .
چیللر با اعلام آمادگی ترکیه برای کمک به تقویت و پیشبرد روند صلح در قبرس ، خواستار مشارکت دولت یونان در این زمینه شد .
وی در ادامه با اشاره به مناقشات قفقاز تداوم اشغال یک پنجم از خاک جمهوری آذربایجان توسط ارمنستان و نیز آوارگی بیش از یک میلیون از آذریها را مایه نگرانی دانست و خواستار حل و فصل اختلافات دو کشور از راه های مسالمت آمیز شد .
چیللر ضمن اعلام آمادگی ترکیه برای مشارکت در مذاکرات صلح در منطقه قفقاز به ویژه در مورد منطقه قره باغ و نیز مناقشات مربوط به گرجستان و آبخازستان ، حمایت آنکارا از تلاش های سازمان ملل برای مذاکرات مستقیم میان طرف های مناقشه را مورد تاکید قرار داد .
چیللر همچنین خواستار برقراری یک سازش ملی در افغانستان برای جلوگیری از درد و رنج بیشتر ملت این کشور شد .
وی توقف روند صلح در خاورمیانه را یک منبع نگرانی عمده دانست و خواستار بسته شدن تونل زیر دیوار غربی مسجد الاقصی از سوی اسرائیل برای جلوگیری از افزایش تشنج در منطقه شد .
چیللر همچنین با حمایت شدید ترکیه از اعمال اصلاحات در سازمان ملل به ویژه در شورای امنیت ، پیشنهاد کرد تعداد اعضای شورای امنیت تا 25 کشور افزایش یابد . ولی ده عضو جدید غیر دائمی باشند و به طور دوره ای از میان 30 تا 40 کشور خاص انتخاب شوند .