۲ شهریور ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5805754
۰ نفر
شورای امنیت خواستار خروج اریتره از جزیره حنیش کوچک شد # سازمان ملل - ایرنا 2 شهریور 1375 برابر با 23 آگوست 1996 شورای امنیت عملی نشدن قول اریتره مبنی بر عقب نشینی نیروهایش از جزیره حنیش کوچک را در دریای سرخ ، غیر قابل قبول دانست و خواستار خروج فوری این نیروها از جزیره مذکور شد .
"آنتونیوایتل" رئیس آلمانی شورای امنیت در پایان جلسه مشورتی روز پنج شنبه با صدور سومین اطلاعیه در مدت یک هفته ، همچنین خواستار حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه یمن و اریتره بر سر حاکمیت بر دو جزیره حنیش بزرک و حنیش کوچک شد .
این واکنش شورای امنیت در پاسخ به یک نامه "عبدالکریم الاریانی" معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یمن صورت گرفت .
وی در نامه روز چهارشنبه خود به ایتل ضمن ابراز تردید نسبت به عقب نشینی نیروهای اریتره از جزیره حنیش کوچک ، از این قول اریتره به عنوان یک ترفند احتمالی برای کاهش فشارهای بین المللی یاد کرده و خواستار تعیین ضرب الاجل از سوی شورای امنیت برای خروج فوری این نیروها شده بود .
ایتل در اطلاعیه خود با تاکید بر ضرورت خروج فوری نیروهای اریتره ، از تعیین هر گونه ضرب الاجل خودداری کرد .
وی با تقدیر از تلاش های فرانسه به ویژه "فرانسیس گوتمن" سفیر این کشور برای حل مسالمت آمیز مناقشه اشغال جزیره حنیش کوچک و جلوگیری از تشدید تنش ها در دریای سرخ ، خواستار اجرای هر چه سریعتر اجرای توافقنامه پاریس شد .
یمن و اریتره اول خرداد ( 21 می ) با امضای یک توافقنامه در پاریس تحت نظارت دولت فرانسه آمادگی خود را برای حل اختلافات ارضی دو کشور بر سر جزایر حنیش کوچک و حنیش بزرک اعلام کردند .
ایتل همچنین با اشاره به قول اریتره برای عقب نشینی نیروهایش ظرف چند روز آینده اجرای نکردن این قول را نقض صریح توافقنامه پاریس دانست و خواستار بازگشت هر چه سریع تر وضعیت موجود به دوران پیش از اشغال جزیره حنیش کوچک شد .