۳۱ مرداد ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5805509
۰ نفر
شورای امنیت خواستار عقب نشینی اریتره از جزیره حنیش شد # سازمان ملل - ایرنا 31 مرداد 1375 برابر با 21 آگوست 1996 شورای امنیت ضمن استقبال از خویشتنداری دولت صنعا در قبال اشغال جزیره حنیش کوچک در دریای سرخ توسط ارتش اریتره و عدم توسل یمن به یک اقدام نظامی برای ازادسازی این جزیره ، از دولت اریتره مصرانه خواست به قول خود در مورد عقب نشینی از جزیره اشغال شده عمل کند .
" انتونیوس ایتل " رییس المانی شورای امنیت در پایان جلسه مشورتی روز سه شنبه با خواندن بیانیه ای در جمع خبرنگاران این درخواست را مطرح کرد.
دولت صنعا در پی اشغال جزیره حنیش کوچک که یکی از دو جزیره همنام مورد اختلاف یمن و اریتره در دریای سرخ است با تعیین ضرب الاجل تهدید کرده بود که در صورت عدم عقب نشینی نیروهای اریتره ، به یک اقدام نظامی برای ازادسازی این جزیره توسل خواهد جست اما بعدا در پی صدور بیانیه ای از سوی شورای امنیت در جمعه گذشته ، این تهدید خود را عملی نکرد .
ایتل در بیانیه جدید خود از این واکنش مثبت یمن در قبال موضع شورای امنیت در مورد رفع اشغالگری فوری از جزیره مورد مناقشه ، ستایش و استقبال کرد .
شورای امنیت ضمن تاکید بر اهمیت استراتژیک برقراری صلح در دریای سرخ همچنین کاهش تشنجات ناشی از اشغال جزیره حنیش را مثبت ارزیابی کرد .
پطروس غالی دبیر کل سازمان ملل نیز روز دوشنبه با صدور بیانیه ای، تصمیم اریتره به ترک اعمال زور در جزیره حنیش را یک گام مثبت برای حل مسالمت امیز مناقشات دو کشور خواند .
دربیانیه جدید شورای امنیت از دولتهای یمن و اریتره مصرانه خواسته شده است برای حل اختلافات ارضی خود برسر دو جزیره غنی نفت خیز حنیش بزرک و ک وچک به حکمیت بین المللی متوسل شوند و توافقنامه پاریس را نصب العین خود قرار دهند .
یمن و اریتره در اول خردادماه 75 با امضای توافقنامه ای در پاریس ،تحت نظارت دولت فرانسه ، متعهد شدند اختلافات ارضی خود را از راه مسالمت آمیز حل و فصل کنند .
شورای امنیت از تلاش های دولت فرانسه، پطروس غالی دبیر کل سازمان ملل و دیگر مقامات دبیرخانه سازمان ملل در کاهش تشنج موجود در منطقه استراتژیک دریای سرخ از این تلاشها به عنوان الگویی برای یک دیپلماسی بازدارنده موثر یاد کرد .
ایتل در خاتمه ضمن اظهار بی اطلاعی از عقب نشینی نیروهای اریتره از جزیره حنیش کوچک ، خواستار عقب نشینی هرچه سریعتر این نیروها شد .