یک هیات ژاپنی : صنایع فلزات رنگین قزاقستان برای خروج ازبحران سرمایه گذاری کلانی را طلب می کند # الماتی - ایرنا 30 مرداد 1375 برابر با 20 آگوست 1996 یک هیات از متخصصین ژاپنی که به تحقیق در مورد راههای خروج از بحران تولید در صنایع فلزات رنگین قزاقستان پرداخته است ، می گوید که تنها راه چاره را در تزریق سرمایه های " بسیار بزرک " به این رشته از صنعت قزاقستان می داند .
این متخصصین می گویند که بر اثر سالها استخراج بی رویه معادن فلزات رنگین قزاقستان اکثر ذخایر مورد بهره برداری به پایان رسیده و یا در شرف پایان است و باید منابع جدید که شناسایی نیز شده اند مورد بهره برداری قرار گیرند و برای این کار نیز سرمایه های زیادی لازم است که قزاقستان قادر به تامین ان نیست .
روزنامه " کازاخستانسکایا پراودا" چاپ الماتی روز سه شنبه با چاپ این گزارش نوشت : کارخانه های ذوب فلزات رنگین قزاقستان به دلیل انکه سرمایه برای استخراج معادن شناخته شده ندارند ، سنک معدن را از کشورهای/مغولستان / شیلی / ازبکستان/ و روسیه وارد می کنند .
در گزارش ظرفیت ذوب فلزات رنگین کارخانه های قزاقستان سالانه 559 هزار تن مس ، 326 هزار تن سرب و 293 هزار تن روی ذکر شده و امده است که تنها نیمی از این ظرفیت در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد و برای بهره برداری کامل از ان نیاز به " میلیاردها دلار " سرمایه گذاری است .
سرمایه گذاران خارجی در سالهای اخیر بیش از 2 میلیارد دلار در اقتصاد قزاقستان سرمایه گذاری کرده اند که بیشترین میزان ان متوجه صنعت نفت و گاز این کشور بوده است .
وزیر معدن قزاقستان که ظاهرا از توجه زیاد سرمایه گذاران داخلی و خارجی و کارگزاران دولتی به بخش نفت گله دارد اخیر گفته است که" اینده اقتصاد این کشور باید به معادن ان که از تنوع و فراوانی زیادی برخوردار است متکی باشد" .
* 40 *