۱۹ تیر ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5801058
۰ نفر
حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس مورد سوال قرار گرفته است # لندن - ایرنا 19 تیر 1375 برابر با نهم جولای 1996 به نوشته یک هفته نامه دفاعی غربی ، حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس پس از حادثه انفجار بمب ظهران مورد سوال قرار گرفته است .
هفته نامه " جینز دیفنس " در شماره اخیر خود افزود : کنگره آمریکا تلاش می کند از حضور نظامی آمریکا به عنوان یک موضوع سیاسی استفاده کند.
این هفته چاپ لندن نوشت آمریکا با دقت تلاش کرده بود تا حضور نظامی محدود خود را در منطقه خلیج فارس پس از جنک با عراق نسبتا به صورت مخفی ادامه دهد ولی حادثه ظهران این تلاش ها را بی نتیجه ساخت .
به نوشته این نشریه ، آمریکا از سویی تلاش می کند به عنوان یک مهاجم نظامی علیه ماجراجویی عراق در منطقه حضور داشته باشد و از سوی دیگر با حساسیت هایی در عربستان در مورد حضور دایم نظامی آمریکا مواجه است .
مجلس سنای آمریکا از مقامات وزارت دفاع این کشور خواستار توضیح کامل در مورد حادثه انفجار بمب ظهران شده و در مورد گزارش مخالفت سعودی با تقاضای آمریکا برای جا به جایی مرزهای امنیتی پایگاه ظهران سوالاتی را مطرح ساخته است .
سنای آمریکا در مورد مخالفت عربستان با بازجویی از متهمین حادثه بمب سال 1995 در ریاض توسط مامورین آمریکایی نیز خواستار توضیح شده است.
جینز دیفنس نوشت فشارهای مجلس سنای آمریکا سبب نخواهد شد تا آمریکا به حضور نظامی خود در منطقه خاتمه دهد مگر انکه عربستان چنین درخواستی نماید و این موضوع نیز بعید است .