دولت ائتلافی نجم الدین اربکان از پارلمان ترکیه رای اعتماد گرفت # انکارا- ایرنا 18 تیر 1375 برابر با هشتم جولای 1996 دولت ائتلافی "نجم الدین اربکان " از پارلمان ترکیه با 278 رای موافق در مقابل 264 رای مخالف و یک رای ممتنع موفق به کسب رای اعتماد شد.
در جریان این رای گیری که با تشنج شدید در سالن پارلمان ترکیه همراه بود بین "امره گونن سای " از اعضای حزب راه راست و وزیر امورخارجه ترکیه که رای عدم اعتماد داد و برخی از نمایندگان حزب راه راست مشاجره شدید لفظی بوقوع پیوست .
" نجم الدین اربکان" رهبر حزب رفاه ترکیه که عصر روز جمعه به عنوان نخست وزیر ائتلافی با حزب راه راست به رهبری خانم "تانسو چیللر به "سلیمان دمیرل" رییس جمهوری ترکیه معرفی شد ، اعضای کابینه خود را معرفی کرد .
نجم الدین اربکان نخست وزیر جدید ترکیه جمعه شب در پی دیدار با سلیمان دمیرل اسامی اعضای کابینه خود را که به تصویب رییس جمهوری ترکیه رسیده است ، اعلام کرد .
اربکان در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران گفت: جواب قطعی حزب راه راست در مورد موافقت آن حزب با تشکیل دولت ائتلافی را در ملاقات عصر روز جمعه اش با تانسو چیللر رهبر حزب راه راست دریافت کرده است .
در کابینه جدید ترکیه ، تانسو چیللر رهبر حزب راه راست ، پست معاونت نخست وزیر و وزارت امور خارجه را عهده دار شده است .
نجم الدین اربکان نخست وزیر جدید ترکیه در سال 1926 در شهر سینوپ در کناره دریای سیاه به دنیا آمد .
اربکان مهندس مکانیک است و در سال 1948 از دانشگاه استانبول فارغ التحصیل شده است . وی فوق لیسانس و درجه دکتری خود را نیز از آلمان دریافت کرده و در سال 1965 نیز عنوان استادی را از دانشگاه استانبول کسب کرده است .
وی اولین بار در سال 1969 از شهر قونیه به عنوان نماینده منفرد به پارلمان ترکیه راه یافت .
اربکان در سال 1970 حزب نظام ملی را تاسیس کرد. حزب نظام ملی در همان سال تعطیل شد .
اربکان در سال 1972 حزب سلامت ملی را تاسیس و در همان سال از آن حزب به پارلمان ترکیه راه یافت .
وی در سال 1974 در دولت ائتلافی احزاب جمهوریخواه خلق و سلامت ملی به سمت معاون نخست وزیر برگزیده شد .
اربکان تا سال 1978 در پست های مختلف وزارت در کابینه های مختلف شرکت کرد .
اربکان در پی کودتای سال 1980 میلادی از صحنه فعال سیاست برکنار بود و در سال 1988 و آزادی مجدد فعالیت های سیاسی ، مجددا به صورت فعال به صحنه سیاست باز گشت .
وی از سال 1987 به سمت دبیر کلی حزب رفاه انتخاب شد .
(41)