۱۶ تیر ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5800752
۰ نفر
برگزاری گردهمایی تفاهم میان اسلام و اروپا در آکسفورد # لندن - ایرنا 16 تیر 1375 برابر با ششم جولای 1996 به گفته برگزارکنندگان گردهمایی تقویت همکاری و نزدیکی تمدن های اروپایی و اسلامی، این کنفرانس با موفقیت همراه بوده است.
این کنفرانس با نام " تمدن های اروپایی و اسلامی " درروزهای دوم تا چهارم ماه ژوئیه (12 تا 14 تیر ماه سال جاری ) در انگلیس برگزار شد.
این گردهمایی که دومین همایش از سلسله گردهمایی های ترتیب داده شده از سوی سازمان آموزش علمی و فرهنگی ملل متحد /یونسکو/ و بنیاد بین المللی خیریه /عمار/ محسوب می شود، در مدت کار خود به تاسیس سازمان بین المللی زنان و همچنین یک گروه اقتصادی اقدام کرد.
"سازمان بین المللی زنان" به منظور تقویت مذاکرات، همکاری و تفاهم بیشتر میان جهان اسلام و غرب تشکیل شده است و هدف آن از تاسیس یک گروه اقتصادی، شناسایی و طرح استانداردهای تجاری قابل قبول از نظر فرهنک های اروپایی و اسلامی و ایجاد ارتباط با رهبران سیاسی و اقتصادی بوده است.
"کنفرانس یونسکو-عمار" برای نخستین بار در سال 1995 میلادی در لندن و با تلاش های /فدریکو مایر/ مدیر کل یونسکو و خانم /اما نیکلسون/ نماینده پارلمان انگلیس و مدیر اجرایی بنیاد بین المللی خیریه /عمار/ تشکیل شد.
در جلسه افتتاحیه این گردهمایی پیام مدیرکل یونسکو در حمایت از اهداف این کنفرانس خوانده شد.
خانم /بینظیر بوتو/ نخست وزیر پاکستان نیز با ارسال نماینده ویژه ای از اهداف این گردهمایی و مجمع بین المللی زنان حمایت کرده است.
در مراسم اعلام تشکیل مجمع بین المللی زنان در گردهمایی، سخنران اصلی خانم /فاطمه هاشمی/ از جمهوری اسلامی ایران بود که بر نقش زنان در ایجاد فضای تفاهم میان ملت ها تاکید کرد.
وی که رییس جمعیت همبستگی زنان جمهوری اسلامی است، همراه با خانم /اما نیکلسون/ موسس مشترک مجمع بین المللی زنان این گردهمایی نیز محسوب می شود.
در این گردهمایی خانم نیکلسون گفت.. عزم شرکت کنندگان برای رسیدن به اهداف خود عمیقا وی را تحت تاثیر قرار داده است.
وی همچنین از شرکت کنندگان در گردهمایی و همچنین حجت الاسلام تسخیری رییس سازمان فرهنک و روابط اسلامی که نتوانست در این کنفرانس شرکت کند قدردانی کرد.
در این کنفرانس که در شهر اکسفورد برگزار شد نمایندگانی از کشورهای اسلامی و همچنین عده ای از دانشگاهیان کشورهای اروپایی شرکت داشتند.
(41)