رعایت سهمیه های تولید اعضای اوپک برای ثبات بازار نفت ضروری است # تهران - ایرنا 20 خرداد 1375 برابر با نهم ژوئن 1996 با وجود انکه توافق اخیر وزرای نفت اوپک موجب تقویت بهای انواع نفت خام در معاملات روز جمعه بازارهای بین المللی شد ، رعایت سهمیه های تولید اعضای اوپک برای ثبات بازار نفت ضروری است .
وزرای نفت اوپک در یکصدمین اجلاس عادی خود که بتازگی در وین،پایتخت اتریش برگزار شد، توافق کردند که سقف تولید نفت اوپک از 52/24 میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال میلادی جاری به روزانه 033/25 میلیون بشکه در نیمه دوم امسال افزایش یابد.
توافق عراق و سازمان ملل در زمینه صدور دو میلیارد دلار نفت خام طی شش ماه اینده برای تامین مواد غذایی و دارویی مورد نیاز مردم عراق ، بازگشت این کشور به بازار نفت را سبب شد.
وزیران نفت اوپک در اجلاس وین توافق کردند سهمیه تولید نفت عراق از 400 هزار بشکه به یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز افزایش یابد تا این کشور بتواند روزانه 800 هزار بشکه نفت خام صادر کند.
اژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس در گزارش اخیر خود تولید نفت اوپک در ماه گذشته را روزانه 1/26 میلیون بشکه براورد کرد. هر چند که این براورد اغراق آمیزاست ، امابه نظرمی رسد که رعایت سهمیه های تولید نفت از سوی یازده عضو کنونی اوپک برای حفظ تولید نفت این سازمان در سطح 033/25 میلیون بشکه در روز در نیمه دوم سال جاری ضروری است .
در شرایطی که پیش بینی می شود ذخایر نفت کشورهای صنعتی در سه ماهه سوم سال جاری 5/1 میلیون بشکه افزایش یابد ، نقض سهمیه های تولید از سوی اعضای اوپک به بازار و قیمت نفت لطمه خواهد زد.
برخی کارشناسان غربی می گویند که تاثیر نداشتن توافق اخیر اوپک بر معاملات مدت دار نفت ، نشان می دهد که قیمت نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری 14 درصد ( حدود 5/2 دلار در هر بشکه ) کاهش خواهد یافت .
با این وجود برخی کارشناسان نیز بر این باورند که اگر اعضای اوپک در حد سهمیه های تولید کنونی ، از ذخایر نفت خود برداشت کنند بازار نفت مستحکم خواهد ماند.
اژانس بین المللی انرژی روز جمعه اعلام کرد : روند کنونی تولید نفت اوپک سبب خواهد شد که بازار نفت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با روزانه سه میلیون بشکه مازاد عرضه ( نسبت به تقاضا) رو به رو شود.
با این حال مقامهای رسمی کشورهای عضو اوپک نسبت به توافق اخیر اظهار رضایت کرده اند و به نظر می رسد که به این توافق پایبند باشند.
افزایش محدود سقف تولید نفت اوپک برای نیمه دوم سال جاری برای بازار نفت ، خبری امیدوارکننده بود.
بهای هر بشکه نفت خام " برنت " دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه بازار لندن به 18 دلار و 30 سنت رسید که نسبت به نرخ مشابه جلسه قبل این بازار 24 سنت افزایش داشت .
در پایان معاملات روز جمعه بورس نیویورک ، بهای هر بشکه نفت خام " وست تگزاس اینتر مدیئت " / نفت خام پایه آمریکا / برای تحویل در ماه ژوئیه به 20 دلار و 28 سنت بالغ شد که 23 سنت بیش از نرخ مشابه جلسه قبل این بازار ( روز پنجشنبه ) بود.