وزارت امور خارجه و دفاع آمریکا در مورد چگونگی برخورد با جنایتکاران جنگی بوسنی ، اختلاف نظر دارند # نیویورک - ایرنا 15 خرداد ماه 1375 برابر با 4 ژوئن 1996 در شرایطی که وزیر امور خارجه آمریکا ضرورت برخورد قاطعانه نیروهای "ناتو" برای دستگیری جنایتکاران جنگی بوسنی و هرزگوین را مطرح ساخته است ، مقام های "پنتاگون" می گویند که برنامه خاصی مطرح نیست.
مقام های وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده اند که نیروهای حافظ صلح "ناتوگ در بوسنی ماموریت خود را برای دستگیری افراد متهم به انجام جنایت در بوسنی و هرزگوین گسترش نخواهند داد.
این در شرایطی است که "وارن کریستوفر" وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه پس از ملاقات با روسای جمهور بوسنی ، کرواسی و صربستان تاکید کرده بود که نیروهای "ناتو" در جریان عملیات خود به گشت زنی تعرضی تر خواهند پرداخت تا احتمال دستگیری جنایتکاران جنگی را افزایش دهند.
روزنامه "نیویورک تایمز" روز سه شنبه به نقل از مقام های "پنتاگون" نوشت : انها اگرچه تاکید دارند که بین خط مشی وزارت دفاع و وزارت امور خارجه آمریکا تفاوت عمده ای وجود ندارد ، اما همانگونه که یک دیپلمات غربی تشریح کرد، این اقدام به دلیل عدم تمایل "ناتو" در پذیرفتن خطر بروز درگیری برای دستگیری و تحویل متهمان به دادگاه، عملی نشده است.
آمریکا حدود یک سوم از 60 هزار نیروی عمل کننده بین المللی به رهبری "ناتو" در بوسنی را تامین کرده است.
ژنرال "ریک اسکات" یک سخنگوی پنتاگون با توجه به اظهارات "کریستوفرگ تاکید کرده است " من از تغییر اساسی در ماموریت "نیروهای ناتو" بی اطلاع هستم." وی گفته است که افزایش ماموریت های گشت زنی که از اواسط ماه اوریل برای تکمیل دیگر وظایف سربازان در سراسر بوسنی اغاز شد ، ماه ها پیش برنامه ریزی شده بود .
وی افزود ، خط مشی ایی که از زمان اغاز عملیات نیروهای حافظ صلح وجود داشته این بوده است که تنها اگر متهمان با نیروهای "ناتو" مواجه شدند ، دستگیر شوند.
"نیویورک تایمز" می افزاید، بنظر می رسد که اظهارات "کریستوفر" به این صورت که دستورهای صادره برای نیروهای "ناتو" تغییر یافته و انها در جستجو و دستگیری متهمان انجام جنایات جنگی تعرضی تر برخورد خواهند کرد ، با هدف تهدید رهبران صرب بوسنی صورت گرفته است.
"رادوان کارادیچ " و "راتکو ملادیچ" رهبران سیاسی و نظامی صربهای بوسنی اصلی ترین متهمان دادگاه بین المللی جنایات جنگی یوگسلاوی سابق واقع در لاهه هستند.
رهبران کشورهای غربی امیدوار بودند که این دو پیش از انجام انتخابات بوسنی که براساس قرارداد "دیتون" باید تا 24 شهریور 75 صورت گیرد، از قدرت برکنار شوند .
اما رهبران "ناتو" تاکنون تمایلی برای بکارگیری نیروهایشان برای برکناری انها از قدرت یا دستگیریشان نداشته اند.
ژنرال "اسکات گ تاکید کرده است که وی می داند که تغییری در خط مشی "ناتو" در رابطه با جنایتکاران جنگی صورت نگرفته است ، هرچند گسترش گشت زنی طی چند هفته اخیر در سراسر بوسنی ، احتمال بیشتری برای برخورد نیرو های آمریکایی با متهمان ایجاد می کند و در نتیجه احتمال دستگیری انها بیشتر می شود.