۱۵ خرداد ۱۳۷۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5797541
۰ نفر
مراسم باشکوه هفتمین سالگرد رحلت امام در بیروت # بیروت - ایرنا 15 خرداد 1375 برابر با 4 ژوئن 1996 مراسم گرامیداشت رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلای ایران عصر روز دوشنبه با حضور هزاران تن از عاشقان و پیروان خط ولایت فقیه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت و خیابان های اطراف آن بر گزار شد 0 در این مراسم کم نظیر که ده ها تن از علما و روحانیون مسلمان و مسیحی و دروزی ، نخست وزیران اسبق ، تنی چند از وزرا و نمایندگان پارلمان لبنان ، سران گروه ها و احزاب ملی و اسلامی ، مسئولان گروه های فلسطینی ، اساتید دانشگاه ها ، سران جراید و رسانه های محلی ، به همراه انبوه امت حزب الله شرکت داشتند ، حجت الاسلام سید "حسن نصر الله" دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی با اشاره به دستاوردهای نهضت اسلامی امام خمینی (ره ) گفت جنبش اسلامی به رهبری امام خمینی ( ره ) سر آغاز عصر اسلام بود که توان آزادی خواهی و عدالت طلبی را به همه مستضعفان جهان الهام بخشید .
دبیر کل حزب الله با انتقاد از حکام منطقه گفت : حکام عرب قبل از هر گونه اتهام علیه جمهوری اسلامی ایران بهتر است به بی عدالتی و دیکتاتوری خود نسبت به مردم بیاندیشند و بیهوده سعی در انحراف حقایق نکنند .
سید حسن نصر الله همچنین شایعات مبنی بر خارجی بودن مقاومت اسلامی لبنان را مردود شمرده و گفت : مقاومت ضد صهیونیستی در لبنان بیش از همه لبنانی و برای آزادی سرزمین خود فداکار است . اما این حقیقت را نباید از نظر دور داشت که این مقاومت بر خاسته از فکر و روح سازش ناپذیر امام خمینی است و هیچ کس نمیتواند ملت مبارز لبنان را از پیروی فکری از امام و رهبری انقلاب اسلامی منع کند .
دبیر کل حزب الله تاکید کرد که مقاومت اسلامی لبنان با الهام از امام خمینی می جنگد و بر دشمن پیروز خواهد شد و هیچ تفاوتی میان جناح راست یا چپ صهیونیسم نمی بیند . زیرا همه آنها و آمریکای سلطه گر مبنای قدرت خود را بر اشغالگری و تجاوز و غصب حقوق ملل منطقه استوار کرده اند 0 "احمد سوید" از نمایندگان پارلمان لبنان به نمایندگی از طرف "نبیه بری" رئیس مجلس لبنان در این مراسم گفت : امام خمینی با قیام جهانی خود به شب تاریک سلطه گران شاهنشاهی پایان داد و آفتاب روشن آزادی و استقلال ملل را تابناک کرد .
شیخ "فیصل مولوی" از علمای اهل تسنن و عصو جماعت اسلامی لبنان نیز در این مراسم از دستاوردهای نهضت امام خمینی یاد کرده و موضع بر حق آن نستوه قرن را در رابطه با ملت فلسطین و آزادی قدس شریف ستود .
علامه سید "محمد حسین فضل الله" از روحانیون برجسته لبنان آخرین سخنران مراسم پر شکوه روز دو شنبه بود که با شرحی از عرفان عملی و پیوند امام امت با خداوند گفت : قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، دشمن ، جبهه های ما را قبل از جنک ، فتح می کرد . زیرا به همه تلقین کرده بود که مقاومت در برابر قدرت شکست ناپذیر رژیم صهیونیستی و تحت حمایت ابر قدرت آمریکا ، بیهوده است . در حالی که امام خمینی این نظر غلط را در هم شکست و امروز ما همه شاهدیم که جوانانی با ایمان ولی دست خالی و با اسلحه ای ابتدائی پوزه دشمنی را که تصور می شد شکست ناپذیر است ، به خاک می مالند .