یک روزنامه آلمانی: سیاست تحریم آمریکا علیه ایران و کوبا خردمندانه نیس # بن - ایرنا 21 اردیبهشت 1375 برابر با 10 مه 1996 روزنامه آلمانی " دی ولت " در شماره روز جمعه نوشت " شیوه تحریم آمریکا علیه ایران و کوبا که بخصوص به روابط بازرگانی اروپا بااین دو کشور زیان می رساند، شیوه ای چندان خردمندانه نیست .
برپایه این گزارش ، واشنگتن از تحریم کوبا تا حدی عقب نشینی کرده است ولی در مورد درگیری خود با ایران احتمالا انعطافی نخواهد داشت .
به نوشته " دی ولت " در مورد کوبا مسایل اقتصادی آمریکا مطرح هستند، در حالی که در رابطه با خاورمیانه مساله قدرت و سیاست درازمدت نقش دارند.
" دی ولت " افزود : آمریکا شیوه تحریم ایران را اتخاذ کرده است ، در حالیکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان بر رویه " گفتگوی انتقادی " و " سیاست تاثیر فعالانه" پافشاری می کنند.
" کلاوس کینکل " ، وزیر امور خارجه آلمان در سفر اخیر خود به آمریکا بار دیگر براین موضع اروپا تاکید کرد.
به نوشته این روزنامه ، تحریم بدون در نظر گرفتن قطعی بودن نتیجه اش ، بیان کننده لحنی صریح است . در حالی که هنوز مفهوم "سیاست تاثیر فعالانه " واضح نیست .
" دی ولت " این سوال را مطرح می کند که آیا منظور از "سیاست تاثیر فعالانه" صرفا فعالیت های دیپلماسی به منظور قانع کردن است و یا چیز محکمتری که احتیاج به تشریح دارد؟ ایران کاملا به این نکته واقف است که اروپا مخالف تحریم است و آمریکا نیز کمترین اعتقادی به گفتگوی انتقادی ندارد.
" دی ولت " نوشت : در روابط آمریکا و اروپا شکاف بوجود آمده است و تا زمانی که اوضاع به این شکل است ، تهران نیازی به بررسی جدی موضع خود ندارد."