وزارت خارجه روسیه اتهام دخالت ایران در چچن را یک توطئه سیاسی دانست # مسکو - ایرنا چهارم اردیبهشت 1375 برابر با 23 آوریل 1996 "ایگور ایوانف" معاون وزیر امور خارجه روسیه با ارسال نامه ای به رئیس دومای این کشور انتشار برخی شایعات درباره دخالت ایران در حوادث چچن را طرح کسانی دانست که قصد ایجاد خلل در روابط ایران و روسیه را دارند .
روزنامه ایزوستیا ماه گذشته در مقاله ای مدعی شده بود برخی از فرودگاه های ایران برای قاچاق سلاح به چچن مورد استفاده قرار می گیرد .
معاون وزیر امور خارجه روسیه در این نامه می گوید پس از در خواست یکی از نمایندگان دوما ، سفارت روسیه در تهران این مورد را پیگیری کرده است .
ایوانف افزود : وزارت امور خارجه ایران به طور رسمی با تکذیب کامل این گونه گزارش ها چنین اقداماتی را توطئه ای برای مختل کردن روند رو به رشد روابط ایران و روسیه دانسته است .
معاون وزیر امور خارجه روسیه در نامه خود به رئیس دوما تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران چچن را جزو قلمرو فدراسیون روسیه می داند و طرفدار تداوم و تحکیم تمامیت ارضی آن است .
ایوانف افزود : وزارت امور خارجه روسیه عکس العمل همه کشورهای جهان در باره بحران چچن و به ویژه در مورد طرح صلح " بوریس یلتسین" را تحت نظر دارد و آنها را به دقت ارزیابی می کند .