۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790668
T T
۰ نفر
پیام نوروزی ریاست جمهوری ایران به مناسبت آغاز سال 1377 # تهران- ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 ای خـدای مهربان ،ای دگرگون کننده دلها و دیدگان،ای پدیدآورنده روزان و شبان ،ای گرداننده حال ها و سال ها، حال ما را به بهترین حال برگردان.
تبریک عرض می کنم سال 1377 هجری شمسی را به محضر رهبر عزیز و بزرگوارمان و همچنین شـادبـاش می گویم به مراجـع بزرگوار ، علمای اعلام ، اندیشمندان ، صاحبان اندیشه و قلم و فکر ، هنرمندان ، معلمان ، صنعتگران ، کشـاورزان ، کارگران ، کارمندان ، نیروهای نظامی و انتظامی و در یک کلام به همه زنان و مـردان شرافتمند و بـزرگـواری که خدمتگـزاری به آنها افتخـار بزرک ماست و بخصوص به جوانان و نوجوانان عزیز که سرفرازی و آبادانی فردای کشور در گرو شادابی و سرزندگی امروز آنان است.
نوروز ، روزی است که درآن ، زمان به اعتدال می رسد و برپایه این اعتدال ، زایش و رویش در طبیعت خدا آغاز می شود .انتخاب و گزینش این روز به عنوان آغاز سال نو ، نشانه هوش و جان اعتدال جوی ایرانی است.
جانی که با دمیدن آفتاب اسلام بر بام آن ، جان جهـان را گرم و روشن کرد و در همین جا سلام می کنم و تبریک به همـه هموطنان عزیز ایرانی که در خـارج ایران بسر می برند با ذکر این نکته که ایـران عزیز متعلق به همـه ایرانیان عزیزی است که خواستار سربلندی و استقلال و پیشرفت کشورند و بخصوص امیدوارم که نوجوانان و جوانان عزیزی که در بیرون از ایران زاده شده اند یا در خارج کشور به سر می برند گرمی این سلام و تبریک مرا بهتر درک بکنند و توصیه می- کنم که هویت خود را گم نکنند که انسان بی هویت ، انسان سرگشته و اسیر دست حوادث است .
با اتصال و انس به رشته ها و مایه های هویـت فرهنـگی و تـاریخـی یعنی با زبان و ادب فارسی با فرهنک اسلامی و ایرانی ،پایه خود را در گذشته محکم تر کنند و آماده ورود به دنیایی بهـتر از امـروز بشوند و نیز لازم می دانم که عید نوروز را به همه کسانی که این روز را گرامی می دارند بخصوص به عزیزانی که در قفقاز و آسیای میانه هستند تبریک عرض بکنم.
سال گذشته رویـدادهای فراوانی برای ما پیـش آمد ، اما من در اینجا می- خواهم به یکی از آنها که بنظرم مهم است اشـاره کنم و آن انتخـابات هفتمین دوره ریاست جمهوری بود.صرف نظر از نتیجه این انتخابات ،آنچه مهم بود حضور شکوهمند مردم در عرصه سرنوشت و انتخابات بود.
حضـوری که جهـان را در برابر بیـداری ، هوشیـاری و رشـد مردم ایران به احترام و خضوع واداشت . حق تعیین سرنوشت یک حق الهـی و طبیعی است و بـدون هیچ گونه گزافه ای بگوییم که از جمله آثار انقلاب اسلامی ، احیای این حق بود و امروز دولت به گونه ای و مردم به گونه ای دیگر باید این حق را نگاه بداریم.
باید در عرصه ، حضـور داشته باشیم ، مشـارکـت داشته باشیم ، همبستگی و همدلی داشته باشیم.
همبستگی و همدلی معنی یکدستی جامعه نیست ، جامعـه یکدست ، جامعـه مرده است .اختلاف امر طبیعی است. مهم این است که ما با هدف های مشترک و با روال مشترک یاد بگیریم که چگونه اختلاف را عامل پیشرفت و تکامل بکنیم.
اختلاف می تواند باشد ، اما در چـارچوب قانون جاری شود و جامعه با نظم و انضباط به سوی پیشرفت برود.
یک درس دیگری نیز به نظر من می تواند از بهار آموخت . بهـار با اعتـدال زمان و روز و شب آغاز می شود و برپایه این اعتدال زایش و رویش پدید می آید.
ما در موقعیتی هستیم که باید جامعه و کشـور خود را بسازیم ، به عبـارت دیگر ما نیازمند توسعه ایم . توسعه یعنی زایش و رویش در همـه وجـوه و جهات جامعه. و درسی که از بهـار می آموزیم این است که اگر این تـوسـعـه و رشــد اقتصادی و اجتماعی توام با عدالت اجتماعی نباشد، توسعه همه جانبه و تامین کننده سعادت ما نخواهد بود.
توسعه بدون عدالت یعنی افزایـش فاصله های دردآور طبقاتی و عـدالت بدون توسعه ، یعنی توزیع فقر، بکوشیم که توسعه را با عدالت داشته باشیم.
سالی که آغاز می کنیم مسلما با مشکلاتی روبرو هستیم ، ولی کدام مشکل است که در برابر تدبیر و اراده انسان تلاشگر و متوکل بر خـدا آسـان نشود و حـل نشود و همه باهم و درکنار همدیگر، برای حل مشکلات و برای رسیدن به افق های روشن تری که در خور شان این انقلاب و ملت و کشور است بکوشیم.
در پایان لازم می دانم که در بیستمین بهار انقلاب اسلامی یـاد سلسله جنبان این انقلاب ، حضرت امـام خمینی قدس سره الشریف را گـرامی بدارم و به ارواح پاک شهیدان درود بفرستم و برای همه جانبازان ، آزادگان و ایثارگران آرزوی سلامت و سربلندی کنم . کسانی که با فـداکاری خویش ، امنیت و ثبات امروز را و حرکت ما را به سوی آینده بهتـر تضمین کردند و به همـه خانواده های معـزز آنها سلام و تبریک عرض بکنم.
امیدوارم که خداوند منان سال نو را سالی سرشار از شادکامی ها و موفقیت- ها در عرصـه های داخـلی و خـارجی برای ما و ملـت ما قرار بدهد که خـداونـد مهربان بر هرکاری تواناست و آخرین سخنم سپاس خداوند به خـاطـر نعمـت هـای فراوانی که به ما داده است . و سلام و درود مجدد به شما عزیزان.