۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790663
T T
۰ نفر
شورای امنیت بحث عمومی خود را در مورد قضیه لاکربی آغاز کرد # سازمان ملل- ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 شورای امنیت صبح جمعه (به وقت نیویورک ) بحث عمومی خود را در مورد اختلاف لیبی با کشورهای آمریکا و انگلیس در رابطه با قضیه لاکربی آغاز کرد.
دولـت لیبی اخیرا به دنبال صـدور رای دادگاه بین المللی لاهـه خـواستـار برگزاری جلسه رسمی شورای امنیت برای تجدید نظر در تحریم های علیه این کشور شد ، اما شورا با فشار آمریکا و انگلیس فقط با برگزاری یک جلسه بحث عمومی دراین باره موافقت کرد.
در جلسه بحث عمومی شورای امنیت نمایندگان کشـورها و سـازمـان های مختلف می توانند به بیان نظرهای خود بپردازند ، اما هیچگونه قطعنامه یا سند رسمی دیگر در پایان چنین جلساتی منتشر نمی شود.
نمایندگان حدود 47 کشور جهان و از جمله جمهوری اسلامی ایـران به اضـافه نمایندگان سازمان کنفرانس اسلامی ، سازمان وحدت آفریقا و اتحادیه کشـورهای عرب برای سخنرانی در این جلسه ثبت نام کرده اند.
جلسه بحث عمومی شورا با سخنرانی "عمرمصطفی منتصر" وزیرامور خارجه لیبی آغاز شد که در آن مقام لیبیایی تلاش کرد با استناد به قوانـیـن بیـن المللی اتهام ها و ادعاهای دو کشور آمریکا و انگلیس را علیه این کشور در رابطه با قضیه لاکربی رد کند.
وی رای اخیر دادگاه بین المللی لاهه را دلیلی بر حقانیت کشور خود در این مناقشه دانست و از شورای امنیت خواست تحریم های علیه این کشور را لغو کند.
حادثه سقـوط یک فروند هواپیمای مسافربری "پان امریکن" در آذر ماه 1367 اتفاق افتاد و در آن 259 مسـافر و خدمه هواپیما و همچنین 11 نفر روی زمین کشته شدند.
آمریکا و انگلیس دو تبعه لیبی را متهم کرده اند درسقوط این هواپیما دست داشته اند و خواستار استرداد آنها برای محاکمه دریکی از این دو کشورهستند.
شورای امنیت به دنبال امتناع لیبی از استرداد دو مظنون لیبیایی در سال 1371 تحت فشار آمریکا و انگلیس با تصویب قطعنامه 748 لیبی را تحـت تحـریم هوایی قرار داد و از کلیه کشورها خواست تعداد کارمندان سفارتخانه های لیبی را در خاک خود کاهش دهند.
متعاقب آن شـورای امنیت دارایـی های لیبی را در خارج مسدود کرد و صدور برخی اقلام فنی از جمله تجهیزات پالایشگاه و پایانه های نفتی را به این کشور ممنوع کرد.