۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790659
T T
۰ نفر
مردم ترکیه عید نوروز را جشن گرفتند # آنکارا - ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 هـزاران تن از مردم ترکیه در شهرهای مختلف این کشور با برپایی مراسم های جشن و سرور و تظاهرات و راهپیمایی عید نوروز را جشن گرفتند.
مـردم شهـرهای استانبول ،ایغدیر و دیاربکر ، ازمیر ، شیرناک و قارص روز جمعه با گردهمایی و برگزاری مراسم های مختلف عید نوروز را جشن گرفتند.
مراسم های رسمی برگزاری عید نوروز در شهرهای آنکارا ، استانبول ، ایغدیر ، شیرناک و ازمیر قرار است روزشنبه با حضور مسوولین دولتی و مقام های محلی با برگـزاری برنامه های فرهنگی هنری محلی ، کنفرانس و مسابقات اسب سواری و ورزشی برگزار شود.
یادآوری می شود دولت آنکارا از چهار سال پیش به برگزاری مراسم عید نوروز دراین کشور اجازه می دهد.
در سال های گذشـته برگزاری مراسـم عیـد نوروز در ترکیه بدلیل اینکه این مراسم اغلب ازسوی کردهای مخالف برگزار می شد و نهایتا به تظاهرات و درگیری بین ماموران پلیس و تظاهرکنندگان می انجامید ، ممنوع بود.
با فروپاشی شوروی سابق و تـلاش دولـت ترکیـه برای ایجـاد روابـط سیاسی و فرهنگی با کشورهای آسیای میانه ، دولت آنکارا برگزاری مراسم عید نوروز را آزاد اعلام کرد و مراسم هایی با حضور مقام های عالی رتبه این کشور در سه سال گذشته برگزار شد.