۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790656
T T
۰ نفر
رییس جمهوری ترکیه: همکاری ما با اسراییل تخصصی و آموزشی است # بیروت- ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 "سلیمان دمیرل" رییس جمهـوری ترکیه از ائتلاف نظامی با اسراییل به عنوان همکاری نظامی در امور تخصصی و آموزشی یاد کرد.
روزنامه "النهار" چاپ بیروت روزجمعه به نقل از وی نوشت:هیچ کس نمی تواند بگوید که ما بر ضد اعراب از اسراییل حمایت می کنیم.
"دمیرل" با اشاره به روابط خانوادگی فرهنگی و اخلاقی تـرکیـه با کشورهای عرب خاورمیانه افزود : ما همواره از آرمـان محقانه مـردم فلسطـین حمـایـت کرده ایم و ترکیه نخستین کشوری بود که در سـال 1988 دولت فلسطین را برسمیت شناخت واینک نیز از قطعنامه های 242 ، 338 و 425شورای امنیت حمایت می کنیم.
رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد که این کشور خواهان برقراری صلحی عادلانه و همه جانبه در خاورمیانه است و آنکارا تلاش دارد اسراییل را به عقب نشینی از جنوب لبنان و جولان متقاعد کند.
دمیرل از ایران و ترکیه به عنوان دو کشوری که دارای مرزهای امن و روابط دو جانبه و منـافـع مشـترک هستند یـاد کرد و گفت: ایران و ترکیه بر داشتن سیاستی متوازن تاکید دارند و خواهان همکاری اقتصادی و منطقه ای هستند.
وی افزود: ایران و ترکیه یک سازمان همـکاری اقتصادی با عضـویـت ده کشور تشکیـل دادند که این کشـورها در مجمـوع 350 میلیون جمعیـت و هفـت میلیـون کیلومتر مربع مسـاحت دارد و از آنجـا که این سـازمان در برگیرنده کشورهای ثروتمند از نظر ذخایر طبیعی است ، می تواند بازاری بزرک بوجود آورد.
رییس جمهـوری ترکیه گفت: ترکیه از تمامیت ارضـی عراق حمایت می کند، زیرا تجزیه عراق مشکلات و کشمکش های بسیاری بدنبال دارد.