۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790643
T T
۰ نفر
خطبه های نماز جمعه تهران # تهران- ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 آخرین نماز جمعه تهران درسال 1376 با حضور باشکوه اقشـار مختلف مردم به امامت "اکبر هاشمی رفسنجانی" رییس مجمع تشخیص مصـلحت نظـام در مرقـد حضرت امام خمینی (ره ) برگزار شد.
وی در خطبه اول نماز با اشاره به مشاهدات خود در عربستان سعودی گفت: در این کشور هنوز آثـار بسیاری باقـی است که می تواند صحت و درستی داستان های قرآن را ثابت کند.
"هاشمی رفسنجانی" رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خطبه دوم نماز جمعه به بیان مناسبت های هفته گذشته و سفر خود به عربستان سعودی پرداخت.
وی ضمن تمجدید از انتخـاب نـوروز توسـط ایرانیان باستـان برای شروع سال جدید گفت: اســلام این سنت راپذیر فته و مـردم نیز از آن به خـوبی استفاده می کنند.
خطیب نماز جمعه تهران افزود:شروع سال جدید برای ایرانیان همراه با آغاز تحول در طبیعت است و این بهترین انتخاب در میان اعیاد دنیا می باشد.
وی گفت: این روزها همه به فکر باشیم تا به خانواده های محروم کمک شود تا این سنت رضایت خداوند را نیز به همراه داشته باشد.
وی گفت: بعد از دو سال خشکسالی امسال خداوند به ما عنایـت کرده و نزدیک به سه برابر سال گذشته و حداقل یک برابر و نیم معدل 30 سال گذشته بارندگی داشتیم.
هاشمی رفسنجانی افزود: ما به دلیـل خشکسالی دو سـال است که مجبور شـدیم مقدار زیادی گندم،ذرت و جو و سایر علوفه رااز خارج وارد کنیم و امیدواریم این بارندگی ها این عقب افتادگی را جبران کند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصـوص وضـع جامعـه و جریـان های سیاسی و مدیریت کشور گفت: فضای بحث ها، مذاکرات و مجادلات را تند و عصبی می بینم.
وی افزود:ما دوره های مشکلی را پشت سر خود داریم و تاریخ نیم قرن را خوب می توانیم تحلیل کنیم. آزادی ، بحث، مجادله، مباحثه و انتقاد سازنده، چیز خوبی است و اگر اینها وجود نداشته باشد جامعه پیشرفت نمی کند ولی نباید این مسایل باعث تفرقه و جدایی بین همدیگر شود.
امام جمعه موقت تهران افزود: در اطراف ما دشمنان زیادی هستند که از این مسایل سو استفاده می کنند و دست به تحـریک خواهند زد و امیـدوارم در آینده ادب سیاسی در مسایل مختلف کشور از طرف همه رعایت شود.
هاشمی رفسنجانی در خصـوص حادثـه شوم حلبچه که در آخرین سال جنـک تحمیلی توسط بعثی های عراق اتفاق افتاد گفت: این حادثه از نمونه های تـلخ دنیا است و بعد از حمله آمریکا به هیروشیما بی سابقه می باشد.
وی افزود: ما در آن زمان در حمله خود پیروز شدیم و ضربه نظامی بزرگی در منطقه حلبچه به عراق زدیم و عراقی ها سیاست " زمین های سوخته " را در پیـش گرفتند و شهر حلبچه را بمباران شیمیای کردند.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: مسـوولان عـراقی مـواد شیمیایی که در حمله به حلبچه استفاده کردند تا آن زمان استفاده نکرده بودند.
وی افـزود: اما مساله مهمی که به تازگی در کنار این واقعه اتفاق افتاده مساله تقاضای محاکمه کردن "صدام حسین" به عنوان جنایتکار جنگـی توسط مجلس سنای آمریکا است.
امام جمعه موقت تهران گفت: چرا آمریکایی ها بعد از 10 سال به این مسـاله پرداخته اند و در آن زمان "صدام" را تایید می کردند و ما را بعنوان جنک طلب معرفی می کردند و حالا وی را محکوم می کنند.
وی گفت : کتابی با عنوان " سـوداگران مـرک " که در ایران هم منتشر شده، پرونده و اسامی همه کسانی که در این زمینه به عراق کمک کرده اند را نوشـته است.
امام جمعه موقت تهران در خصـوص محکومیت ایران به پرداخت 247 میلیون دلار توسط یکی از دادگاه های آمریکایی گفت:این فرد به دست مجاهدین فلسطینی کشته شده و هیچکس تاکنون نتوانسته ثابت کند که ما به این مجاهدین کمک می کنیم.
وی گفت: در حال حاضر چقدر مردم در دنیا به دست آمریکایی ها کشته می شوند، آمریکایی ها هواپیمای ایرباس ما را ساقط کردن و حـدود 300 نفـر را کشتند و برای همه آنها می توان یک دادگاه تشکیل داد.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: تـاکنـون میلیونها نـفـر در فلسطین به دست اسراییل که آمریکا حامی آن است شهید شدند و این در حالی است که دنیا چشمش را بر روی این مسایل بسته است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص سفر 14 روزه خود به عربستان سعـودی گفت: اگر ایران و عربستان با یکدیگر هـمـکـاری کنند اکثـر مشکلات منطقه را می توانند حل کنند و تاکنون هم بی خود با هم همکاری نداشته اند.
وی افزود: البته منافع و مساله دنیای اسلام بیش از آن است که این همکاری- ها را نداشته باشیم و در این سفـر طـولانی کوهی یـخی که بیـن ما و عربستان وجود داشت ذوب شد و یک حالت صفا و صمیمت به وجود آورد.
هاشمی رفسنجانی افزود:عربستان حقیقتا تشخیص داده که راه حل مشکلات منطقه همکاری ایران و عربستان است و مسوولان عربستان در طول سفر هیات را یک لحظه تنها نگذاشتند و هر خواستی ما مطرح کردیم به جدیت به آن پرداختند.
وی افزود: در این سفر در خصوص مساله بقیع و قربانگاه در منی بحـث شد که مسوولان حج عربستان با روی باز آن راپذیر فتند و همچنین در مــورد مسـایلی مثل نفت کار بسیار بنیانی شده و ما آن را سه مرحله کردیم، مرحله اول تـلاش کنیم همه اعضای سهم خود را مراعات کنند و بیشتر تولید نکنند.
امام جمعه موقت تهران گفت: مرحله دوم این طرح تلاش کنیم کشورهایی که عضو اوپک نیستند از این ریاضت ما سـو استفاده نکنند و اگـر این دو مرحله جواب نداد تولید را بگونه ای عمل کنیم که عرضه و تقاضا در بازار مناسب باشد.
وی افزود: فضای همکاری تجاری ، صنعتی، کشتیرانی، علمی و فرهنگی مناسبی در بین ما وجود دارد که برای دو کشور کار ساز است.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: در حال حاضر فضا ، فضای رقابت و درگیری نیست و برای حل مشکلات دولت و مایوس کردن دشمنان باید همکاری بیشتر بکنیم.
وی در پایان خطبه های نماز جمعه اظـهار امیـدواری کرد که در حـج امســال مسلمانان بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند.