۲۹ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790642
T T
۰ نفر
روسیه با اقدام شورای امنیت علیه یوگسلاوی مخالف است # سازمان ملل - ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 یک مقام روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: مسکو با هر گونه اقـدام شورای امنیت علیه یوگسلاوی درباره منطقه "کوزوو" ، مخالف است ، زیرا بـــرای حل بحران این منطقه پیشرفت هایی به دست آمده است .
این در حالی است که کشورهای عضو گروه تماس اتحادیه اروپا ، بـه شورای امنیت توصیه کرده اند که موضوع تحریم های تسلیحاتی علیه یوگسلاوی را مد نظر قرار دهد و انگلیس که ریاست فعلی اتحادیه اروپا را به عهده دارد، پیش نویس قطعنامه ای را که در آن تحریم تسلیحاتی یوگسلاوی پیش بینی شده ، تهیه کـرده است .
"سرگئی لاوروف" نماینده دایم روسیه در سازمان ملل ، روز پنجشنبه ، بـه خبرنگاران گفت: شـــورای امنیت دستـــورالعمل خود را از منشور سازمان ملل می گیرد ، نه از گروه تماس اتحادیه اروپا.
وی افزود: شورا طبق منشور سازمان ملل، در مسایلی که صلح و امنیت بین- المللی را به مخاطره بیاندازد ، دخالت می کند و بحران کوزوو در این تعریف نمی گنجد.
"لاوروف" گفت: تلاش های دیپلماتیک وسیعی در اروپا آغاز شــده و پیشرفت- هایی برای حل بحران به دست آمده است .
وی افزود: اوضاع کوزوو، به تــدریج به سوی ثبات می رود و در حال حاضر تهدیدی متوجه صلح و امنیت بین المللی نیست.
کوزوو، بخشی از یوگسلاوی است ، اما 90 درصد مردم آن مسلمان آلبانی تبار هستند.
ماموران امنیتی رژیم بلگراد اخیرا در حمله به یک روستای کـوزوو حداقل 80 نفر از آلبانی تبارها را به قتل رساندند و بحران جدیدی در منطقه ایجاد کردند.
"لاوروف" گفت: "خطرهای بسیار بزرک تری برای امنیت جهان وجــود دارد که شورا در زمینه آنها فعال نیست ."