وزیر سابق اقتصاد آلمان از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست توسعه طلبی اسراییل را متوقف کند # بن - ایرنا 29 اسفند 1376 برابر با 20 مارس 1998 وزیر سابق اقتصاد و یکی از سیاستمداران برجسته حزب دموکرات آزاد آلمان، از اتحادیه اروپا خواست تا هـر چه سریعتر سیاست توسعه طلبی اسراییل متوقف کند.
" یورگن موله مان " ، سیاست شهـرک سازی و توسعه طلبی اسراییل در کرانه غربی رود اردن، نوار غزه و شرق بیت المقدس را مغایر با حقوق ملت ها خواند و از جامعه ملل خواستار توقف این سیاست شد.
"موله مان"، رییس انجمن دوستی عرب - آلمان، روز پنجشنبه ، در اطلاعیه ای با تایید انتقادات "رابین کوک"، وزیر امـور خارجه انگلیس از اسراییل ، آن را کافی ندانست و از اتحادیه اروپا خــواست ، بیش از پیش در این باره تلاش کند.
در این اطلاعیه به نقل از موله مان آمده است ، همانطور که دولت "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسراییل ، خود نیز واقف است ، حقوق بین المللی را زیر پا گذاشته است.
موله مان در این اطلاعیه می افزاید، این "سیاست بولدوزری،"صرفا یک سیاست توسعه طلبانه بوده و از سوی شخص نتانیاهو طراحی شــده است که وی با اتخاذ چنین سیاستی، حق تعیین سرنوشت فلسطینی ها و همچنین قرارداد "اسلـو" را زیر پا گذاشته و آن را نقض کرده است .
وی افزود:اکنون اتحادیه اروپا نباید اجازه دهد تا اسراییل به مستعمره کردن سرزمین های فلسطینی ها ادامه دهد و آنها را بیش از پیش در موطن خود، بصورت "یک خارجی" درآورد.
موله مان بااشاره به اینکه آلمان نباید در این زمینه سکوت کند، افزود: اگر اتحادیه اروپا ، مجهز به یک سیاست مشترک خارجی و امنیتی بـود ، آنگاه می توانست دست به اقدامات سیاسی و اقتصادی علیه اسراییل بزند.
در این اطلاعیه همچنین آمده است، فلسطینی ها مدت ها است که تـرس از این دارند که اسراییل می خواهد 60 درصد از کرانه غربی اردن و یک سـوم از نوار غزه را تصاحب کند.
موله مان در این اطلاعیه به برنامه های " آریل شارون " که در نظـر دارد کـرانه غربی رود اردن را به چهار قسمت تقسیم کند و فلسطینی ها را در چهار گوشه آن محصور کند، اشاره کرده و آن را نمونه ای از سیاست های توسعه طلبانه اسراییل که در شرق بیت المقدس در شرف انجام است ، معرفی می کند.
وی در خاتمه سیاست های نتانیاهو را برای صلح خطرناک تلقی کــرده و آن را تقویت کننده افکار اصولگرایانه می داند.