۲۸ اسفند ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5790572
T T
۰ نفر
" لی پنک " وعده اصلاح نظام سیاسی چین را داد # پکن - ایرنا: 28 اسفند 1376 برابر با 19 مارس 1998 " لی پنک " رییس تازه کنگره ملی خلق چین، وعده داد که در این کشور نظام سیاسی اصلاح خواهد شد.
وی روز پنجشنبه در آخرین نشست نهمین دوره کنگره گفت: قوانین دمکراسی در اینده در چین گسترش خواهد یافت .
وی افزود: ما حق مردم چین را بیش از پیش حفظ خواهیم کرد و قوانینی سوسیالیستی که مطابق با دمکراسی باشد، در این کشور برقرار خواهیم کرد.
لی پنک ادامه داد، در چین هیچ کس و هیچ ارگانی بالاتر از قانون اساسی نیست و کنگره تلاش خواهد کرد، حیثیت قانون اساسی را بیش از پیش حفظ کند.
رییس کنگره ملی خلق چین، تاکید کرد: در اینده ارتباط با مردم این کشور، بیشتر خواهد شد و زمینه برای اعمال نظارت بیشتر مردم در امور کشور، فراهم خواهد امد.
وی گفت: اداره امور کشور براساس قانون، موجب فراهم امدن پیشرفت، ثبات و ارامش بیشتری خواهدشد و برهمین اساس قانون گرایی در چین در اینده بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت .
لی پنک، سال های اینده را برای چین بسیار مهم خواند و گفت : اصلاحات اقتصادی و درهای باز در چین در سال های اینده وارد دوران تازه ای خواهد شد و مسوولیت رهبران این کشور را، سنگین تر خواهد کرد.
لی پنک که به عنوان چهره مورد انتقاد برخی دولت های غربی در میان رهبران چین ، شناخته می شود، پس از ده سال نخست وزیری به ریاست کنگره ملی خلق این کشور انتخاب شده است .
وی که متهم است سرکوب دانشجویان شورشی در میدان " تین ان من " پکن در سال 1989 میلادی را رهبری کرده است ، با مخالفت های زیادی برای انتخاب به این مسوولیت، مواجه شده بود .