یونان در راه تحکیم روابط با کشورهای اسلامی - عربی گام بر می دارد # آتن - ایرنا 11 اسفند 1376 برابر با دوم مارس 1998 یونان در تلاش برای جلوگیری از رشد ائتلاف نظامی میان اسراییل و ترکیـه ، درصدد برقرای روابط با کشورهای مسلمان شرقی برآمده است .
دیدار سه وزیر رده بالای یونانی در ماه اخیر از مصر ، سفــــر "تئودور پانگالوس" وزیر امور خارجه یونان به کویت ، پاکستان و اندونزی در مـاه مه و همچنین سفر آتی " حسن" ولیعهد اردن به یونان ، نشانه هایی از بـــرقراری روابط مورد علاقه یونان است .
وزیران امور خارجه ، دفاع و نظم عمومی یونانی برای ارتقاء همکـاری دو جانبه سیاسی ، دفاعی و امنیتی با همتایات مصری خود در قاهره ملاقات داشتند پیش بینی می شود وزیران و مقام های رسمی یونانی برای تقویت روابــط دو جانبه ، در سال جاری نیز از ایران دیدن کنند .
تحلیل گران در آتن معتقدند که تمایل دیپلماتیک شدید یونان به ســــوی جهان اسلام - عربی ، در جهت مبارزه با رشدائتلاف نظامی میان اسراییل ـ ترکیه قرار گرفته است.
تنش در روابط میان ترکیه و یونان اخیرا" به سبب مشکل حل ناشده قبرس و اختلافات ساحلی بر سر دریای اژه تشدید یافته است.
در این راستا ، دولت یونان ، سیاست آمریکا را سیاست طرفداری از ترکیه برشمرده و هرگونه همکاری نظامی میان آنکارا ، تل آویو و واشنگتن ، آتن را نگران می کند.