۶ بهمن ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5783900
۰ نفر
گزارش دیلی تلگراف از نسل جدید طراحان و معماران ایرانی # لندن - ایرنا: شش بهمن 1376 برابر با 26 ژانویه 1998 یک روزنامه انگلیسی نوشــت ، نسل جدیدی از طراحان و معماران در ایران پای گرفته اند که در کارهای خودترکیبی از ایده های مدرن و جدید را به همراه عناصری از مدل های سنتی معماری ایرانی به کار می برند.
روزنامه "دیلی تلگراف" روز دوشنبه در مجلـه ضمیمه خـود گزارشی مصور و چند صفحه ای را به کارهای طراحی معماران و طراحان جوان ایرانی اختصاص داده است.
"سارا استیوارت اسمیث" در این گزارش نوشت :" تاکنون خانه های ایرانیان از چشم های غربی ها پنهان بود. اکنون در پشت این دیوارها ، انقلابی به مدل جدید شکل می گیرد و برای اولین بار طراحان جوان ایرانی درها را بر روی دیگران باز می کنند." وی می نویسد: "تهران طی ده سـال گذشته از زمانی که "غلامحسین کرباسچی" مسوولیت این شهر را به عنوان شهردار بر عهده گرفت ، در حـال نوعی تغییر و تحول بوده است." وی می افزاید ، ایرانیان معمولا زندگـی فامیلی را در پشــت درهای بستـه می گذرانند و خود و ثروتشان را به راحتی به نمایش نمی گذارند، به همین خاطر زمانی که شهردار اجازه داد ، برج ها و ساختمان هـای بلند ساخته شود ، مساله مشرف بودن به عنوان تهدیدی نسبت به محفوظ مانــدن داخل خانه ها مطرح شد که انتقادهای بسیاری را از شهردار به دنبال داشت." خبرنگار دیلی تلگراف می افزاید ، جــالب تـوجه اسـت که نوین کردن باعث تجدید حیات روش معماری سنتی ایرانی شده اســت و معماران و طــراحان جـوان ایرانی تلفیقی از هر دو را به کار می برند.
وی که با عده ای از طراحان جوان زن و مرد ایرانی صحبت کرده اســت ، با اشاره به این نکته که تمام انها قبلا مدتی در خارج از ایران تحصیل کـرده و یا اقامت داشته اند ، می نویسد " "شادان" یکی از این مهندسان جوان اســت که به طور مرتب برای کار خود به اصفهان و شیراز سفر می کند.
در گزارش دیلی تلگراف به جزئیات زیادی از طرح های معماری این مهندسان و طراحان جوان ایرانی و زیبایی های معماری سنتی ایران اشـاره و عکــس های متعددی از برخــی بناهــای ساخته شـده توسط این معماران همراه این گزارش منتشر شده است.
در ادامه این گزارش آمده است "فریار" می گوید ، ارزو و رویـای من این است که انچه برای سینمای ایران اتفاق افتاد ، برای طراحی ایــران نیـز رخ بدهد.
وی به فیلم " طعم گیلاس " اشاره می کند که در جشنواره کن برنده شد.
وی مـی افزاید: " انزوای چند سال گذشته به نحوی به ما کمک کرده است تا میراث فرهنگی خود را تجدید کنیم. چیزی متفاوت در حال رخ دادن است و این مساله ما را مفتخر می کند که ایرانی باشیم ." * 139 *