در اجلاس تهران ، توجه به مسایل زنان و حمایت از سازمان هاو تشکیلات بانوان مسلمان مطرح شد # تهران - ایرنا 24 آذر 1376 برابر با 15 دسامبر 1997 رییس شورای همبستگی ورزش بانوان کشورهای اسلامی گفت: توجه به مسایل زنان و حمایت از سازمان ها و تشکیلات بانوان مسلمان با حفظ موازین اسلامی،از جمله مسایل مطروحه در هشتمین نشست سران کشورهای اسلامی در تهران بود.
"فائزه هاشمی" روزدوشنبه در جمع خبرنگاران خارجی افـــزود: پرداختن به مسایل زنان ، یکی از بندهای قطعنامه پایانی این نشست بود که با توجه به آن و ریاست سه ساله ایران بر سازمان کنفرانس اسلامی، امیداست نتایج بسیار خوب و عملی در باره زنان کشورهای اسلامی به دست اید.
وی برگزاری دومین دوره بازیهای ورزشی بانوان کشورهای اسلامی و اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران را باعث سرافرازی و افتخار مسلمانان جهان دانست.
هاشمی گفت: این دو رویداد سیاسی و فرهنگی ، مکمل هم بــودند و در واقع برگزاری اجلاس سران در تهران ، باعث شد تا ایــران میزبانی دومین دوره این بازیها را به عهده گیرد.
وی با اشاره به اینکه بیش از 30 مقام ورزشی از جهان برای نظارت براین مسابقات در ایران بسر می برند، گفت: سفر "آنیتا دفرانس" نایب رییس کمیته ملی المپیک و نماینده "آنتونیو سامارانش" دبیرکل این کمیته به ایران ، نشان دهنده اهمیت این مسابقات در بعد بین المللی است.
رییس شورای همبستگی ورزش بانوان کشورهای اسلامی، در باره شرایط شرکت در این بازیها گفت: ما دو شرط برای شرکت در این بازیها اعمال کردیم ، نخست ، تابعیت یکی از کشورهای اسلامی است که اسامی این کشورها را سازمان کنفرانس اسلامی تایید می کند .
وی افزود: ممکن است افراد غیرمسلمان نیز به صرف داشتن تابعیت یک کشور اسلامی در بازیها شرکت داشته باشند، کمااینکه درایران نیز چند تن از اعضای تیم ملی را ارامنه تشکیل می دهند.
هاشمی گفت: شرط دوم برای شرکت زنان مسلمان کشورهای غیر اسلامی است که در این دوره فقط کشور "فیجی" برغم داشتن حکومت غیر اسلامی و به دلیل وجود زنان مسلمان در این کشور ، شرکت کرده است.
وی با مقایسه این دوره از بازی ها با اولین دوره آن ،که در سال 71 در تهران برگزار شد ، گفت: در نخستین دوره ، 480 ورزشکار از 11 کشور در هشت رشته ورزشی به رقابت پرداختند ، در صورتی که در این دوره بیش از 1000 ورزشکار از 24 کشور در 12 رشته به رقابت می پردازند.
هاشمی افزود: امیداست حرکت رشد کیفی و کمی شورا با همین آهنک پیش رود و در دوره های بعدی شاهد حضور کشورها و رشته های بیشتری باشیم.
وی در مورد لغو مسابقات سوارکاری گفت: یکی از شروط بازیها شرکت حداقل چهار تیم در آن است و در مسابقات سوارکاری فقط کشورهای اردن ، قرقیزستان و ایران اعلام آمادگی کردند که به حد مجاز نرسید.
رییس شورای همبستگی ورزش بانوان کشورهای اسلامی افزود: در این رقابت ها 280 مدال طلا ، و همین تعداد مدال های نقره و برنز درنظر گرفته شده است.
وی درباره میزبانی سومین دوره این بازیها گفت: تاکنون تنها کشور مالزی برای برگزاری این رقابت ها اعلام آمادگی کرده است که در صورت تمایل دیگر کشورها، و رسیدن درخواست کتبی آنها به دبیرخانه شورای همبستگی بانوان کشورهای اسلامی، این درخواست ها در نشست های شورا مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ خواهدشد.
هاشمی در باره برخورد بعضی از دولت های اسلامی با زنان برای پرداختن به ورزش گفت: ورزش ، امری فرهنگی است و نمی توان جدا از فرهنک ، آداب و رسوم ملت ها به آن نگاه کرد و مسلما اگر کشوری نخواهد ورزش را گسترش دهد، باید در چارچوب فرهنک همان جامعه عمل کند .
وی افزود: از طرفی در کشورهای مختلف اسلامی ، برخوردهای ضد و نقیضی با زنان می شود و متاسفانه در بسیاری از جوامع اسلامی سنت ها با قوانین اسلامی تداخل ایجاد کرده است.
هاشمی گفت: به اعتقاد من ، یک مسلمان باید هویت ، اصالت و تفکر خودش را حفظ کند و به جای اینکه مسخ در الگوهای بیگانه شود، خود الگوهای تازه ارائه کند، چون مسلمان بودن تنها به اسم نیست، بلکه یک سری قواعد و اصولی دارد که باید رعایت شود و من رعایت نشدن این اصول در برخی از کشورهای اسلامی را یکی از مشکلات عمده کشورهای اسلامی می دانم.
وی افزود: از سوی دیگر کشورهایی هستند که باسخت گیری های بیش از حد ورزش را برای بانوان ممنوع دانسته اند، که این نیز مغایر با قوانین اسلام است.
هاشمی در مورد اینکه شرکت نکردن زنان ایران در مسابقات بین المللی مانع پیشرفت آنها و رسیدن به استانداردهای جهانی نمی شود ، گفت: هدف ما از ورزش تنها خود ورزش است و هدف رسیدن به مقام قهرمانی نیست ، بلکه ورزش وسیله ای برای تامین سلامتی ، ایجاد همبستگی ، تقویت روحیه جمعی دختران و بالا بردن اعتماد به نفس در میان بانوان است.
وی افزود: ما تا جایی پیش می رویم که اصالت و فرهنک خود را حفظ کنیم و ورزش هم در چارچوب همین اعتقادات برای ما معنی پیدا می کند، لذا سعی داریم با افزایش سطح بازیهای ورزشی بانوان کشورهای اسلامی ، آن را به سطح استاندارهای جهانی نزدیک کنیم.
هاشمی در باره فعالیت های برون مرزی بانوان ورزشکار ایرانی گفت: بانوان ایرانی با حفظ کامل شوونات اسلامی و حجاب در رشته های سوارکاری ، قایقرانی، شطرنج ، تیراندازی و ورزش های معلولان در رقابت های قاره ای و جهانــی شرکت داشتند و در برخی رشته ها همچون تیراندازی ، قایقرانی و تنیس روی میز معلولان مقام آورده اند.
نایب رییس کمیته ملی المپیک ایران در باره آمار ورزشکاران زن ایرانی گفت: در ایران دو میلیون ورزشکار تحت پوشش سازمان تربیت بدنی قرار دارند که حدود 500 نفر آنان ملی پوش هستند.
هاشمی تعداد مربیان زن ایرانی را بیش از ده هزار نفر و داوران را بیش از پنج هزار نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد، 200 نفر دارای مدارک بین- المللی هستند که این آمار در سطح دنیا حتی در کشورهایی که حرف اول را در ورزش می زنند ، بی سابقه است.
وی درباره برپایی رشته فوتبال سالنی برای بانوان گفت: به دلیل تقاضای بانوان به ویژه دانش آموزان دختر برای ایجاد این رشته، بررسی تشکیل آن در دستور کار معاونت ورزش بانوان ایران قرار گرفته و در صورت تائید ایجاد آن در آینده اعلام خواهدشد.
هاشمی در باره حضور زنان در برخی از میدان های ورزشی مردان گفت: هر چیز که با شرع و عرف جامعه مغایرت نداشته باشد ، آزاد است ، اما در مورد این امر ، مسائل اخلاقی نیز باید درنظرگرفته شود .
وی افزود: هنوز اکثر محیط های ورزشی مردانه ، آماده پذیرای بانوان به عنوان تماشاچی نیست و این فرهنک هنوز جا نیافتاده است ، هر چند ما این اعتقاد را داریم که حضور زنان در مسابقاتی که مردان در آن با لباس پوشیده هستند ، می تواند باعث اعتدال فضاهای ورزشی شود.
* ه.ج *