"رفسنجانی"،بحث های تلخ اخیر را نتیجه تحلیل گروهی تنک نظر،در کنار توطئه استکبار جهانی دانست (2) # تهران - ایرنا هفتم آذر 1376 برابر با 28 نوامبر 1997 "هاشمی رفسنجانی" در بخشی دیگر از خطبه های نماز جمعه درباره ریشه بحث های اخیر، گفت : این بحث ها در بخشی "بسیار کور وبی هدف " است که نمی دانم چرا مطرح شد و قابل توجیه نیست و از یک بعد همیشه روشن بوده و ما منتظر چنین رویدادهایی بوده ایم .
وی تاکید کرد: ما ریشه اصلی این مسایل را درخارج از کشور و دراستکبار جهانی و ضد انقلاب می بینیم و بخش دوم را تفکرات خاصی ، همانند تفکرات ملی گرایان می دانیم .
"رفسنجانی" افزود : البته مردم ما از ریشه های این مساله کاملا آگاه هستند و "حمایت خود جوش و باارزش " انها نشانگر آن است که مردم مسایل را درک می کنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت :بحث پیرامون ولایت فقیه از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت و به محض پیروزی انقلاب اسلامی گروهی در شورای انقلاب بحث حکومت دمکراتیک و جمهوری دمکراتیک را مطرح کردند که در ان زمان ، برخی اعضای نهضت ازادی و شخصیت های مستقل ملی از دوستان ما بشمار می رفتند و اختلاف نظر ما نیز در همین مساله بود.
وی گفت : انها همیشه می گویند ما با این اصل موافق نیستیم ولی چون در قانون اساسی وجود دارد ان را قبول داریم و در این مدت میدانی برای هیاهو پیدا نکردند ولی حرفشان را زدند و حرف هایی که اخیرا در حوزه و دانشگاه گفته شد نشانگر این است که انها از این وضع خیلی راضی هستند و در بحث تضعیف ولایت فقیه قاعدتا انها باید راضی ترین و برنده ترین گروه باشند .
"رفسنجانی" گفت : منصب ولایت در دست شخصیت منحصر و صالحی است و کسانی که فکر می کنند با تلاش و برنامه ریزی ، ایشان این مسند را بدست اورده اند سخت در اشتباه هستند .
وی تصریح کرد : ایت الله "خامنه ای" در این راه نه تنها برای خود یک قدم برنداشتند و نه تنها کوچکترین علاقه ای به این مسند نداشتند بلکه در بسیاری از موارد با این امر مخالفت می کردند و اینکه من ، ایشان و مرحوم حاج سید احمد اقا این طور برنامه ریزی کرده ایم ، درست نیست.
"رفسنجانی" بااشاره به عملکرد درخشان رهبر انقلاب اسلامی گفت:از ظالمانه ترین حرفها این است که گفته می شود در دوران زعامت ایشان ،کشور خوب اداره نشده است.باید دید کشوری که ایشان تحویل گرفت چه وضعی داشت و آنچه که امروز واقعیت دارد چیست ؟ وی افزود : اگر ایران طی 8 سال دوران سازندگی به کشوری نیرومند تبدیل شده و به صنایع پیچیده دنیا دست یافته واگر قدرت های بزرک دنیا جرات نگاه چپ به انقلاب ما را ندراند ، همه ناشی از پایداری مردم و اعتماد انان به رهبری نظام است .
"رفسنجانی" افزود : چرا باید دست آوردهای کشور را زیر سوال ببریم و دشمنان انقلاب اسلامی ، امریکا و اسراییل و ضد انقلاب را خوشحال کنیم . شک نکنید که ما از اول با این سرمایه پیروز شدیم اگر حضرت امام موقعیت خاص روحانی و ولایت را نداشتند ،پیروزی بر رژیم پهلوی ممکن بود؟ و همین جا با این سرمایه پیروز شدیم و نگذاشتیم کشور دچار جنک داخلی و وضعی شبیه افغانستان شود.
وی گفت : حتی دشمنان ما نیز حاضرند شهادت دهند که بدون محوریت امام این پیروزی ها غیر ممکن بود و دوران سازندگی و کارهای عظیمی که طی 8 سال انجام شده است بدون وجود محور ولایت فقیه امکان پذیر نبود.
"رفسنجانی"خاطرنشان ساخت : من طرفدار آزادی اندیشه و میزگرد و مباحثه هستم ،ولی معتقدم راه آن اینطور نیست که انجام می شود بلکه راه دیگری دارد که باید به آن عمل کرد.
وی ، در بخشی دیگر از خطبه ها ،با اشاره به برگزاری اجلاس سران کنفرانس اسلامی در تهران گفت : برگزاری این گردهمایی مهم یک "پیروزی بزرک" برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
"رفسنجانی" ابراز امیدواری کرد کنفرانس تهران با تصمیمات مهم خود گام موثری برای آینده دنیای اسلام به شمار رود و به همکاری همه جانبه ای بیانجامد.
*م.ف *