۲ آذر ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5776290
۰ نفر
روسیه در اندیشه آغاز همکاری نظامی با عراق # مسکو - ایرنا دوم آذر 1376 برابر با 23 نوامبر 1997 روزنامه "سیودنیا " چاپ مسکو روز شنبه نوشت : روسیه همکاری با عــراق را بخصوص در امور نظامی ، یکی از راه های کسب درآمد ارزی برای خود می داند و براین اساس توجه خاصی به لغو مجازات های بین المللی علیه این کشور دارد.
عراق در دهه 80 میلادی یکی از کشورهای بزرک خریدار سلاح از شوروی سـابق بود و مسکو به برکت خریداران بزرک سلاح در جهان عرب ، حجم صادرات تسلیحاتی خـود در سال های 1980تا 1989 را به 80 میلیارد دلار رساند.
عراق در این دوره، چهار هزار و 600 دستگاه تانک ، 2810 دستگاه نفربر، 2700 دستگاه زرهپوش ، صدها فرونـد هواپیما و چرخبال جنگی و انـواع نـاوچه از مسکو خرید و تا زمان حمله به کویت 24 میلیارد دلار از 5/30 میلیارد دلار خریدهای نظامی اش از شوروی را پرداخت کرده بود.
سیودنیا نوشت : مسکو می کوشد با لغو تحریـم ها علیـه عراق زمینـه رفع مجازات های عراق و دریافت مطالبات معوقه و حتی فروش سـلاح به آن کشــور را بدست آورد.
گفته می شود، عراق و روسیه توافق هایی را برای ارسال 2000 دستگاه تانک "تی ـ 72"، تعدادی جنگنـده "سوخوـ 25" و چرخـبال "ام.آی ـ 28" را به عـمل آورده اند.
روسیه امیدوار است امکان تعمیر و رسیدگی های فنی مستمر به سلاحهای ساخت شوروی را در عراق که منبع در آمد زایی است ، بدست آورد.
سیودنیا افزود : با وجود آنکه آمریکا مدعی از بین رفتن ماشـین جنــگی "صدام" شده است ، امامنابع روسیه اعتقاد دارند که فقط به این ماشین خراش ـ هایی وارد شده است .علاوه براین مجتمع پدافند هوایی، ضد موشکی، توپـخانه های "کولانه" (ساخت آلمان )و جنگنده های "میراژـ اف ـ 1" عراق آسیب ندیده اند.
این روزنامه نوشت: هم اکنون از کشورهای شوروی سابق و از طریق دلال های حوزه بالکان و خاورمیانه، قطعات یدکی سلاحهای مذکور به عراق رسانده می شود.
*ج-ح*/*ر-اس *