یک کارشناس نفتی روسیه: بهره برداری از دریای خزر تنها با تفاهم پنج کشور حاشیه آن میسر است 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 وین - ایرنا 24 مهر 1376 برابر با 16 اکتبر 1997 مدیر بخش اکتشاف بزرگترین شرکت نفتی روسیه اعلام کرد: بهره برداری از منابع بزرک نفت و گاز دریای خزر تنها در صورت تفاهم و همکاری تمامی پنج کشور حاشیه آن از جمله جمهوری اسلامی ایران امکان دارد.
"گایکازوف میخائیل نیکولایویچ" روز پنج شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در وین افزود: من بیش از 40 سال است که در صنعت نفت و گاز فعالیت دارم و از تمامی زوایای این صنعت و به ویژه روانشناسی بازار آن آگاه هستم.
وی که در پی نشست دو روزه بین المللی حمل و نقل و تجارت نفت و گاز جمهوری های مستقل شوروی در وین سخن می گفت ادامه داد: موفقیت در صنعت نفت و گاز به دلیل حساسیت و اهمیت بسیار زیاد آن یک شرط اصلی دارد و آن وجود آرامش و صلح کامل در محیط کاری اش است.
این صاحب نظر امور نفتی ادامه داد: بنا بر این کشور های حاشیه دریای خزر برای اینکه در بهره برداری از منابع خدا داد آن موفقیت کامل به دست آورند باید محیطی به دور از هر گونه تنش و نا آرامی و اختلاف ایجاد کنند.
وی افزود: ایران در بهره برداری و حمل و نقل نفت و گاز دریای خزر و حتی منابع نفتی جمهوری های مستقل شوروی نقش محوری ایفا می کند و سیاستمداران این جمهوری ها چاره ای ندارند بجز آنکه این نقش را به رسمیت بشناسند و بپذیرند.
نیکولایویچ اضافه کرد: ایران و روسیه با توجه به سوابق دیرینه دوستی دو شریک قدرتمند و صمیمی در منطقه به شمار می روند و زمینه های بسیار گسترده همکاری بین دو کشور در ابعاد مختلف به ویژه در صنعت نفت وجود دارد.
وی ادامه داد : دو کشور می توانند با همکاری متقابل نقش بسیار موثری در ایجاد زمینه آرامش و ثبات لازم برای فعالیت های نفتی در منطقه ایفا کنند.
این کارشناس نفتی گفت: غربی ها نیز که توجه زیادی به منابع نفتی جمهوری های مستقل شوروی دارند باید تقاضاهای ایران و موقعیت سوق الجیشی این کشور را درک کنند.
این مقام گفت: موقعیت ایران در منطقه بسیار جدی و غیر قابل انکار است .
وی که یک ارمنی تبار است افزود: ارامنه سابقه دوستی دیرینه ای با ایران دارند و دارای تاریخ مشترکی با ملت ایران هستند.
نیکلاویچ ادامه داد: ایران با تاریخ دیرینه خود مهد تمدن های بشری بوده است و حیف است چنین کشوری در زمان حاضر از رشد و توسعه فن آوری های پیشرفته محروم باشد.
نشست بین المللی حمل و نقل و تجارت نفت و گاز جمهوری های مستقل شوروی سابق با حضور بیش از 100 نماینده از شرکت های بزرک نفتی آمریکایی، روسی، اروپایی و نمایندگان ترکیه و جمهوری های مستقل شوروی طی روز های سه شنبه و چهارشنبه در وین برگزار شد.
اهمیت نقش ایران در انتقال نفت و گاز این کشور ها به بازار های رو به رشد آسیا و خاوردور یکی از محور های عمده این نشست به شمار می رفت.
م ح