نیروهای دولت تاجیکستان سه نفر از گروه "رضوان صادراف" را دستگیر کردند # دوشنبه - ایرنا 21 مهر 1376 برابر با 13 اکتبر 1997 نیروهای گارد ریاست جمهوری تاجیکستان سه نفر از افراد گروه مسلح "رضوان صادراف" را دستگیر کردند.
منابع خبری دولت تاجیکستان با اشاره به دستگیری این افراد طی عملیات سه روزه اخیر در حومه شهر دوشنبه تاکید کردند، این عملیات ادامه دارد .
"رضوان صادراف" که از اوایل مرداد ماه گذشته تعدادی گروگان از جمله دو پسر رییس شورای علمای مسلمان تاجیکستان را در اختیار دارد، خواستار ازادی برادرش "بهرام صادراف" است .
"بهرام بهمن" ماه سال گذشته با گروگان گرفتن پانزده تن شامل کارکنان سازمان ملل، خبرنگاران روس و وزیر امنیت تاجیکستان دولت این کشور را مجبور کرد با ورود رضوان و نزدیک به چهل تن از نیروهایش از افغانستان به تاجیکستان موافقت کند.
نیروهای دولت تاجیکستان فروردین ماه امسال با همکاری نیروهای اتحاد مخالفان تاجیک "بهرام صادراف" و بیست تن از نیروهایش را دستگیر کرده و شماری از نیروهای این گروه را کشتند.
"رضوان صادراف" و نیروهایش که رییس جمهوری تاجیکستان ازانها به عنوان تروریست های بین المللی یاد کرده است، ماه گذشته حاج "امان ا... نعمت زاده" رییس شورای علمای تاجیکستان را نیز به مدت یک هفته به گروگان گرفتند و بار دیگر خواستار ازادی "بهرام" شدند.
مقام های دولتی در آن زمان گفتند: نیروهای "رضوان صادراف" پس از انکه در محاصره نیروهای دولتی قرار گرفتند "نعمت زاده" را آزاد کردند.
دراطلاعیه دولت تاجیکستان هیچ اشاره ای به محل نیروهای "رضوان" نشده و هیچ منبع مستقلی نیز محاصره شدن نیروهای "رضوان" را تایید نکرده است و به همین دلیل چگونگی آزاد شدن "نعمت زاده" همچنان در پرده ای از ابهام قرار دارد .
با این حال به نظر می رسد که عملیات اخیر نیروهای گارد ریاست جمهوری تاجیکستان علیه گروه "رضوان صادراف" اقدامی در پاسخ به اعتراض های بین ـ المللی به دولت تاجیکستان به دلیل عدم برخورد قاطع بااین گروه نیز است .
دبیرکل سازمان ملل تیرماه گذشته با ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان از حضور "رضوان صادراف" دراین شهر خبرداده بود.
به دنبال این اظهارات، "امامعلی رحمانف" رییس جمهوری تاجیکستان در نامه ای به "کوفی انان" گفت: دولت این کشور از محل استقرار گروه "رضوان صادراف" هیچ اطلاعی ندارد و نیروهای دولت برای یافتن او تلاش می کنند.
نیروهای دولت تاجیکستان مرداد ماه گذشته با شورش نیروهای سرهنک "خداـ یبردیف" مواجه شدند وفرصتی برای عملیات علیه گروه "رضوان" بدست نیاوردند.
نماینده دبیر کل سازمان ملل در تاجیکستان نیز هفته گذشته از افزایش شدید بمب گذاری و گروگانگیری درشهر دوشنبه ابراز نگرانی کرد .
دولت تاجیکستان درصدد جذب کمک های بین المللی برای بازسازی اقتصادی این کشور است و به گفته مقام های این کشور نا امنی و اقدام های گروه های مسلح یکی از دلایل عمده عدم ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور است .
عملیات نیروهای دولتی علیه گروه "رضوان صادراف" می تواند اتهام های مربوط به ارتباط "رضوان" با بعضی مقام های دولتی را از بین ببرد و درصورت موفقیت کامل اقدامی مهم برای افزایش امنیت درپایتخت تاجیکستان خواهد بود.
"رضوان صادراف" که از فرماندهان سابق و برکنار شده اتحاد مخالفان تاجیک است ، دو سال قبل وارد شهر دوشنبه شد و با "غفار میرزایف" فرمانده گارد ریاست جمهوری دیدار کرد.
وی پس از دیدار با رییس جمهوری تاجیکستان اعلام کرد، از مبارزه علیه نیروهای دولتی دست کشیده است .
"رضوان" مدتی بعد به دلایلی که هنوز مشخص نشده است به افغانستان بازگشت و بهمن ماه گذشته "بهرام صادراف" باگروگان گیری مقام های تاجیکستان را ناچار به قبول بازگشت او به تاجیکستان کرد.
یک روزنامه چاپ مسکو بهمن ماه گذشته در گزارشی از اقدام های "رضوان صادراف" از او به عنوان عامل سرویس های جاسوسی روسیه یاد کرده است .