یک مقام آذری : ایجاد تحول در مناقشه قره باغ قابل پیش بینی است # باکو - ایرنا 13 مهر 1376 برابر با پنج اکتبر 1997 " وفا قلی زاده " مشاور رییس جمهوری آذربایجان در امور سیاست خارجی گفت : امکان دارد تا پایان سال جاری میلادی تحولات جدیدی در خصوص حل مناقشه قره باغ کوهستانی بوقوع بپیوندد.
هفته نامه "آینه" چاپ باکو روز شنبه بااعلام این مطلب نوشت : درجریان گفت و گوهای روسای همایش "مینسک" با مقام های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه پیشنهادهای جدیدی مطرح شده که با موضع مثبت باکو همراه بود.
" لئون تر پطروسیان " رییس جمهوری ارمنستان چهارروز پیش دریک مصاحبه مطبوعاتی ، اصرار بر استقلال قره باغ یا الحاق آن به جمهوری ارمنستان را غیر واقع بینانه خواند.
در همین حال کارشناسان مسایل سیاسی درمنطقه علت نرمی موضع ارمنستان را در ارتباط با مساله نفت می دانند.
آنها معتقدند ارمنستان تنها کشور در منطقه می باشد که از مشارکت در طرح های نفتی برکنار مانده و در صدد استفاده از فرصت برای مشارکت در طرح های نفتی در خزر است .
این کارشناسان ابراز عقیده می کنند سخنان اخیر رییس جمهوری ارمنستان این نظر را تایید می کند و انتقال نفت جمهوری آذربایجان از مسیر ارمنستان از نظر اقتصادی از با صرفه ترین مسیرها برای بازارهای جهانی است.
م ح(41)