۴ مهر ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5768760
۰ نفر
دهمین کمیسیون مشترک اقتصادی چین و امریکابرگزارشد # پکن - ایرنا چهارم مهر ماه 1376 برابر با 26 سپتامبر 1997 دهمین کمیسیون مشترک اقتصادی امریکا و چین ، برای بررسی راه های توسعه همکاری های دو کشور ، روز جمعه ، در پکن برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا، " لیو جونک لی " وزیر دارایی چین ، و "روبرت روبین" دبیر خزانه داری امریکا ، روسای هیات های نمایندگی دو کشور بودند.
لیو ، از امریکا به عنوان مهمترین طرف اقتصادی و تجاری چین یاد کرد و افزود : دو کشور ، زمینه های فراوانی برای همکاری مشترک دارند.
شین هوا ، بدون ذکر جزییات بیشتر این کمیسیون ، افزود : نتایج این کمیسیون مشترک ، در سفر ماه اینده "جیانک زمین" رییس جمهوری چین ، به امریکا ، قطعی خواهد شد.
به رغم وجود اختلافات متعدد در روابط چین و امریکا، ارزش همکاری های تجاری دو کشور در سال 96، به بالاترین میزان خود در 25 سالی که از برقراری روابط دو کشور می گذرد ، رسیده است .
ارزش مبادلات تجاری چین و امریکا، با 9/4 درصد رشد نسبت به سال 95 ، به 42 میلیارد و 840 میلیون دلار در سال گذشته میلادی رسید.
در این سال ، مازاد تراز تجاری چین در مقابل امریکا، 10 میلیارد و .54 میلیون دلار بوده که به بالاترین میزان خود تاکنون افزایش یافته است .
امریکا در پی افزایش تحرکات اقتصادی ژاپن و اتحادیه اروپا در چین ،تلاش خود را افزایش داد تا موقعیت های مناسب اقتصادی را در این کشور از دست ندهد.