۲۹ مرداد ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5763940
T T
۰ نفر
یافته های تازه ای از جاسوسی های سازمان امنیت ملی امریکا # تهران- ایرنا 29 مرداد ماه 1376 برابر با 20 اوت 1997 اسناد تاریخی منتشر شده نشان می دهد، بعد از ترور" کندی" رییس جمهوری امریکا،" کاسترو" نگران حمله امریکا به کوبا بوده است.
روزنامه" واشنگتن پست" در شماره روز چهارشنبه خود این خبر را به نقل از هیات بررسی مدارک ترور کندی که از سه سال پیش برای بررسی واقعیت این حادثه تاریخی تشکیل شده است، نوشت.
در زمان ریاست جمهوری جان کندی که در سال 1963 ترور شد، تنش میان امریکا و کوبا به حد بالایی رسیده بود. بطوریکه با ترور کندی کاسترو نگران شده بود که امریکا ممکن است برای تلافی و یا فرونشاندن ناراحتی خود جزیره کوبا را اشغال کند.
از اسناد تاریخی چنین پیدا است که کاسترو در آن زمان پیامی را برای یک کشور اروپایی فرستاده است.
سازمان امنیت ملی امریکا(ناسا) که از سازمان های فوق سری امریکا است توانسته بود، از محتوای این پیام محرمانه با خبر شود.
اگرچه بخش های فاش شده از اسناد سازمان امنیت ملی امریکا نکته ای در باره ترور کندی نداشته است، ولی گوشه هایی از فعالیت های جاسوسی این سازمان را در سطح بین المللی نشان می دهد.
تنها در پاییز سال 1963، این سازمان جاسوسی روزانه به یک هزار پیام سری در امریکا و جهان با روش های مختلف جاسوسی و استراق سمع دست می یافت.
بدنبال دستگیری" اسوالد" به عنوان متهم به قتل کندی و انتشار خبر تقاضای سفر او به کوبا، کاسترو نگران شد و نیروهای کوبا در مرز شمالی این کشور صف آرایی کردند.
کاسترو معتقد بود که امریکا که تا آن زمان بدنبال بهانه ای برای اشغال کوبا بوده، بعد از ترور کندی چنین بهانه ای را یافته است، اگرچه جامعه بین المللی آن را موجه نداند.
ع - و