۲۹ مرداد ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5763840
T T
۰ نفر
نیم نگاهی به اوضاع بحرانی جنوب لبنان و شمال فلسطین # بیروت - ایرنا 28 مرداد 1376 برابر با 19 اوت 1997 به رغم آرامش نسبی در جنوب لبنان و شمال فلسطین ، اوضاع در منطقه به شدت بحرانی و متشنج است و نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش لبنان از یک سو و نظامیان اسراییلی و شبه نظامیان مزدور " آنتوان لحد " از سوی دیگر در آماده باش کامل بسر می برند .
این تشنج ، در پی گلوله باران روز دوشنبه شهر "صیدا" توسط اشغالگران صهیونیست و مزدوران آنان به وجود آمده است که در آن ده ها تن از شهروندان لبنانی کشته یا زخمی شدند.
در پاسخ به این جنایت اسراییل ، حزب الله لبنان مراکز و مواضع نظامیان اسراییلی در شمال فلسطین را با شلیک 80 گلوله کاتیوشا هدف قرار داد.
همچنین ارتش لبنان با شلیک بیش از 200 گلوله توپ ، آتش توپخانه متجاوزان را خاموش کرد .
اسراییل که بااشغال بیش از ده هزارکیلومتر مربع از اراضی جنوب لبنان و بلندی های جولان در دو دهه گذشته، عملا اوضاع را در این بخش ازخاورمیانه دستخوش نا آرامی کرده است .
اسراییل در ماه های اخیر همچنین سعی کرده تا با گسترش دامنه تجاوز و حرکت های ایذایی ، لبنان را ملزم کند تا خارج از چارچوب قطعنامه 425 سازمان ملل که تصریح شده " اسراییل بدون هیچ قید و شرطی باید از جنوب لبنان عقب نشینی کند "، طرح "اول لبنان " را عملی کند .
اوضاع داخلی فلسطین اشغالی و اختلاف نظر و بروز شکاف میان مقام های این رژیم و قیام فلسطینی ها در برابر توطئه "توسعه شهرک سازی و طرح یهودی کردن قدس" و بازتاب انفجارهای تل آویو ، " بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر اسراییل را در برابر افکار عمومی داخلی و بین المللی در موضع انفعالی قرار داده است .
وی برای تحت الشعاع قرار دادن مشکلات داخلی تلاش دارد با بحرانی کردن اوضاع در شمال فلسطین به نحوی خود را از معرکه تشنج داخلی رها کند .
گلوله باران روز دوشنبه شهر صیدا ، اوج ددمنشی اسراییل پس از عملیات موسوم به "خوشه های خشم" در اردیبهشت ماه سال 75 است .
اسراییل در جنک 16 روزه علیه لبنان ، با به شهادت رساندن و مجروح کردن بیش از 600 شهروند لبنانی ، به تاسیسات زیر بنایی و حیاتی این کشور آسیب قابل توجهی وارد کرد .
اوج جنایت اسراییل در عملیات اردیبهشت سال گذشته ، بمباران اردوگاه "قانا" بود که به عنوان سند جنایت این رژیم در تاریخ ثبت شد .
به رغم تلاش های بین المللی ، پاسخ دندان شکن نیروهای مقاومت اسلامی به جنایات اسراییلی ها تاثیر بسزایی در خاموش کردن آتش جنک اسراییل علیه لبنان داشت .
پس از جنایت قانا ، حمله به شهروندان صیدا جنایت دیگری است که در خلال این مدت به وقوع پیوست .
حمله به غیرنظامیان و مناطق مسکونی توسط اشغالگران اسراییل در شرایطی صورت می گیرد که در پایان جنک خوشه های خشم یک کمیته بین المللی برای نظارت بر آتش بس در جنوب لبنان شکل گرفت .
این کمیته که متشکل از نمایندگان لبنان ، سوریه ، فرانسه ، امریکا و اسراییل است ، در 18 ماه گذشته سعی داشته حتی الامکان از گسترش دامنه تجاوزها به مناطق مسکونی و شهروندان جلوگیری کند هر چند در این راستا موفقیت ملموسی نداشته است .
با وجود نظارت این کمیته بر اوضاع منطقه ، اسراییل در این مدت بیش از 40 بار تفاهم نامه آوریل سال 1996 را نقض کرده و به توافقات به عمل امده پشت پا زده است .
این در حالی است که لبنان همواره خود را ملزم به رعایت تفاهم نامه دانسته و سعی داشته از آن عدول نکند .
نیروهای مقاومت اسلامی با مشروع دانستن حق دفاع از سرزمین لبنان تا عقب راندن متجاوز ، همواره سعی داشته اند تا مانع افزون طلبی و توسعه دامنه تجاوز به منطقه شوند.
دولت لبنان در جریان جنایت صیدا هم خواستار حل و فصل قضیه از طریق مجامع بین المللی و تحت فشار قرار دادن اسراییل برای متوقف ساختن دامنه جنک افروزی در منطقه شده است .
همچنین لبنان با شکایت به کمیته نظارت بر آتش بس و در خواست تشکیل جلسه فوق العاده ، پیگیر مساله بوده است .
این کمیته قرار است ساعتی دیگر برای رسیدگی به شکایت لبنان و یک شکایت از سوی اسراییل تشکیل جلسه بدهد .
فاجعه صیدا نخستین و آخرین جنایت رژیم اشغالگر قدس نبوده و این رژیم غاصب در راه دستیابی به اهداف خود با حمایت استکبار جهانی و در راس ان امریکا دست از حرکات مذبوحانه بر نداشته و تنها راه مقابله با آن یک عزم ملی اسلامی و اتحاد کشورهای منطقه و عربی است .
* 139 *