۲ مرداد ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5760465
۰ نفر
" یلتسین"، به مطرح شدن دو باره قانون مذاهب هشدار داد # مسکو - ایرنا دوم مرداد ماه 1376 برابر با 24 جولای 1997 " بوریس یلتسین "، رییس جمهوری روسیه از دومای این کشور (مجلس شورا) خواست تا از طرح دو باره قانون مذاهب که توسط وی وتو شده است، خودداری کند .
این قانون که یلتسین از تائید آن خودداری کرد، تنها به ادیان ارتدکس ، اسلام ، یهود و بودایی اجازه فعالیت در روسیه را می داد و ادیانی مانند کاتولیک غیر قانونی شناخته می شدند .
یلتسین در پیامی به " گنادی سلزنیف" ، رییس دوما تاکید کرد در نامه ای سرگشاده موارد نقض قانون اساسی و تعهدات بین المللی را برخواهد شمرد.
وی گفت : هر فردی حق دارد، پس از کسب اطلاعات لازم و بدون دخالت نهادهای دولتی و صرف نظر از مرزهای کشوری دین خود را انتخاب کند.
رییس جمهوری روسیه افزود: این قانون در جایی که مذهب ارتدکس به عنوان بخشی از میراث تاریخی ، روحانی و فرهنگی روسیه شناخته می شود، با نابرابری دینی آغاز می شود .
وی اظهار داشت: در این قانون، اسلام بدون آن که میراث تاریخی روسیه محسوب شود، به عنوان دینی برابر با ارتدکس معرفی شده و در مقابل بودیسم و یهودیت و دیگر ادیان مرسوم با عنوان "قابل احترام" یاد شده اند .
یلتسین گفت: چنین عباراتی برابری ادیان را در مقابل قانون از بین می برد.
وی افزود: این قانون همچنین با بیانیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون اتحادیه اروپا در باره حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی در زمانی که التزام به آن یکی از شرط های الزامی پیوستن به اتحادیه اروپا است، تناقض دارد .
رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: بدون شک، روسیه می تواند و باید فعالیت مذاهب ساختگی را که به اخلاق و سلامتی مردم لطمه می زند منع کند، امادر راستای اجرای این امر مهم، دولت نباید ازادی های اساسی را نقض کند.
وی از رییس دوما خواست تا متن قانون رد شده به طور اساسی اصلاح شود.
یلتسین ، چنین نامه ای را نیز به " ایگور استرویف "، رییس شورای فدراسیون روسیه ارسال کرد .
تاکنون" آلکسی دوم"، رهبر کلیسای ارتدکس روسیه که از یلتسین تائید این قانون را خواسته بود،درباره اقدام رییس جمهوری اظهار نظر کرده است.
وی قرار است نطرات خود را روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در مسکو ابراز کند .
" پاپ ژان پل دوم"، رهبر کاتولیک های جهان پیشتر در پیامی به یلتسین وی را از تائید این قانون برحذر داشته بود .
کنگره امریکا نیز تبصره ای را به قانون اعطاء کمک به کشورهای خارجی تصویب کرده بود که در صورت تائید این قانون از سوی یلتسین کمک 149 میلیون دلاری واشنگتن به مسکو لغو می شد .
ع - و