۲۱ تیر ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5759098
۰ نفر
ایوب خان : پاکستان آماده خرید سلاح از روسیه است # مسکو - ایرنا 21 تیر ماه 1376 برابر با 12 جولای 1997 "گوهر ایوب خان" وزیر امور خارجه پاکستان گفت کشورش آماده خرید جنک افزار نظامی از روسیه است اماخود را به عنوان یک شریک مطرح نخواهد ساخت .
وی در گفت و گو با خبرگزاری اینترفاکس روسیه اظهار داشت بازار جهانی فروش تسلیحات بسیار بزرک است وبر این اساس پاکستان می تواند از فرانسه ، هواپیما و از سوئد و اعضاء پیمان منحله ورشو جنک افزارهای سنگین را خریداری کند .
ایوب خان در این مصاحبه روسیه را به برخورد متوازن تری با کشورهای آسیای جنوبی (پاکستان ، هند ، سریلانکا ، بنگلادش و نپال ) فراخواند و گفت همه کشورهااز این طریق بهره مندمی شوند و روابط بیش از پیش متحول تر خواهد شد.
وی همچنین هند را به"تداوم نقض حقوق بشر" و افزایش حضور نظامی در کشمیر متهم کرد و گفت این روند می تواند به بروز جنک منجر شود.
ایوب خان اظهار داشت بر خلاف سه جنک گذشته میان هندوپاکستان ، درگیری جدید می تواند به نتایج فاجعه باری منجر شود زیرا هر دو کشور ازجنک افزارهای اتمی وفن آوری های موشکی بهره مند هستند .
وی گفت :پاکستان طالبان را به دلیل تسلط کامل براکثرافغانستان از جمله کابل به رسمیت شناخته است .
وزیر امور خارجه پاکستان گفت اسلام آباد گروه های مخالف طالبان را نیز در صورتی که 26 استان از 32 استان افغانستان را در اختیار داشتند به رسمیت می شناخت .
وی این گزارش ها را که پاکستان عامل به قدرت رسیدن طالبان بوده است رد کرد و گفت تجارب انگلیس در قرن 19و اتحاد شوروی سابق نشان می دهد که دخالت درامور داخلی افغانستان محکوم به فنا می باشد .
ایوب خان شایعات مشارکت نیروهای پاکستانی را در صفوف طالبان رد کرد اما امکان مشارکت افغانی هایی را که در زمان حمله شوروی به پاکستان آمده و گذرنامه پاکستانی دریافت کرده اند بعید ندانست .
به گفته ایوب خان هم اکنون سه میلیون آواره افغانی در پاکستان ساکن هستند.