کمیته دفاع از خبرنگاران یک ماموریت اضطراری در ترکیه انجام می دهد # نیویورک - ایرنا 21 تیر ماه 1376 برابر با 12 جولای 1997 کمیته دفاع از خبرنگاران با ابراز نگرانی از وضعیت خبرنگاران زندانی در ترکیه اعلام کرد که در تلاش برای آزادی این خبرنگاران هیاتی را به انکارا می فرستد.
" ویلیام اورم " مدیر اجرایی این کمیته که یک موسسه غیر انتقاعی مستقر در نیویورک برای دفاع از حقوق خبرنگاران است در بیانیه ای که روز جمعه انتشار یافت گفت :" ما به همکارانمان در ترکیه خواهیم پیوست و از دولت این کشور درخواست خواهیم کرد برخورد جنایی با این خبرنگاران نکند." وی دستگیری و زندانی شدن خبرنگاران به خاطر اظهار عقیده در مورد مسائل مختلف را غیرقابل قبول و مغایر با عرف و قوانین یک نظام مردم سالار دانست و تاکید کرد که حق ازادی بیان در چنین نظام هایی باید محترم شمرده شود.
کمیته دفاع از خبرنگاران می گوید از اغاز سال جاری میلادی تاکنون 78مورد زندانی شدن خبرنگاران در ترکیه را به ثبت رسانده که این امار بیش از هر کشور دیگر جهان است .
امار ارائه شده از سوی این کمیته نشان می دهد که طی سال 1996 حدود 185 خبرنگار در 24 کشور جهان زندانی و دستگیر شده اند.
این هیات که گروهی از خبرنگاران زبده و مستقل از جمله خبرنگاران بدون مرز را در بر می گیرد طی اقامت خود در ترکیه با سلیمان دمیرل رئیس جمهوری و مسعود ایلماز نخست وزیر این کشور ملاقات کرده و خواستار ازادی خبرنگاران دربند خواهد شد.