انگلیس به دفن زباله های هسته ای در دریای ایرلند اعتراف کرد # لندن - ایرنا دهم تیر ماه 1376 برابر با یکم جولای 1997 دولت انگلیس پس از سال ها انکار، سرانجام به دفن زباله های هسته ای در اب های دریای ایرلند در دهه پنجاه میلادی اعتراف کرد.
دولت کارگر انگلیس گفت: مدارکی را اخیرا به دست اورده که حاکی از دفن فضولات هسته ای این کشور در اب های دریای ایرلند در مدتی بیش از 40 سال قبل است.
مقام های ایرلند جنوبی با ابراز نگرانی نسبت به این موضوع تهدید کننده محیط زیست در این کشور، دولت محافظه کار سابق انگلیس را متهم به گمراه کردن و ارایه اطلاعات نادرست به ایرلند کردند.
روزنامه های انگلیس نوشتند: دولت محافظه کار طی 13 سال گذشته حتی مجلس انگلیس را نیز منحرف ساخته و در بیانیه های رسمی خود اطلاعات کذب در اختیار نمایندگان گذاشته است.
اداره دولتی امور اسکاتلند اعلام کرد دفتر اسناد عمومی انگلیس مدارکی را به دست اورده که حاکی از دفن 2 تن مواد ازمایشگاهی و فضولات هسته ای که در جدارهای بتونی بسته بندی شده اند در 10 کیلومتری ساحل اسکاتلند در عمق 300 متری از سطح دریا در منطقه ای به نام "بوفورت دایک" است.
این کناره ابی که طول ان بیش از 10 کیلومتر و بین سواحل اسکاتلند و ایرلند است از سال 1920 تاکنون محلی برای دفن زباله های نظامی انگلیس بوده است.
دولت محافظه کار انگلیس در گذشته پذیرفته بود که بیش از یک میلیون تن بمب ، راکت ، خمپاره شامل کلاهکهای شیمیایی در این محل دفن شده است لیکن وجود فضولات هسته ای را از سال 1984 تاکنون به طور رسمی انکار کرده بود.