۱۰ تیر ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5757954
۰ نفر
اندونزی ،انگلیس را به قطع معاملات اسلحه تهدید کرد # لندن - ایرنا دهم تیر ماه 1376 برابر با یکم جولای 1997 دولت اندونزی ،انگلیس را تهدید کرد در صورت ربط دادن سیاست فروش سلاح خود به سوابق حقوق بشر، معاملات نظامی با این کشور متوقف خواهد شد.
روزنامه انگلیسی "تایمز مالی" نوشت:"علی العطاس" وزیر امور خارجه اندونزی روز دوشنبه در دیدار با "رابین کوک" وزیر امور خارجه انگلیس ، در مورد سیاست های خارجی جدید دولت کارگر هشدار داد.
وزیر امور خارجه اندونزی در حاشیه مراسم تحویل هنک کنک به چین در دیدار با وزیر امور خارجه انگلیس تهدید کرد اگر انگلیس صادرات سلاح را به مسایل داخلی این کشور ربط دهد، اندونزی به دیگر فروشندگان در بازار تسلیحاتی جهان روی خواهد اورد.
رابین کوک پس از روی کار امدن دولت کارگر در این کشور اعلام کرد: در مورد سیاست خارجی و ضوابط صادرات اسلحه این کشور تغییراتی ایجاد خواهد شد و سوابق کشورهای خریدار در زمینه رعایت حقوق بشر مورد توجه قرار می گیرد.
روزنامه "تایمز مالی" نوشت: "رابین کوک" به همتای اندونزیایی خود اطمینان خاطر داد معاملات نظامی دو کشور متوقف نخواهد شد.
فروش هواپیماهای جنگنده هاوک انگلیس و تجهیزات نظامی دیگر از جمله ادوات ضد شورش به اندونزی همواره از سوی گروه های حامی حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است .
این گروهها معتقدند تجهیزات صادر شده به منظور سرکوب داخلی در اندونزی مورد استفاده قرار می گیرد.