دبیرکل سازمان ملل خواستار تلاش جامعه جهانی برای حفظ محیط زیست شد # سازمان ملل - ایرنا چهاردهم خرداد ماه 1376 برابر با چهارم ژوئن 1997 دبیرکل سازمان ملل خواستار تلاش جامعه جهانی برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از بهره برداری بی رویه از منابع کره زمین شد.
" کوفی انان"، در پیامی به مناسبت فرارسیدن پنجم ژوئن (15 خرداد ) " روز جهانی محیط زیست" گفت : سرنوشت همه انواع موجودات زنده جهان به هم وابسته است و اگرانسان بخواهد به زندگی خود ادامه دهد، حیات در همه اشکال آن باید ادامه یابد.
دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد: تلاش انسان برای دستیابی به یک محیط زیست سالم ، روندی همیشگی است.
وی تاکید کرد: کشورهای مختلف جهان علیرغم اختلاف های خود می توانند، برای هدف مشترک حفاظت از کره ای که تمام اشکال حیات به آن وابسته است، همکاری کنند.
دبیرکل سازمان ملل افزود : هر تخریبی که در محیط زیست در هر جای جهان به عمل آید ، تهدیدی برای حفظ محیط زیست در تمامی جهان است.
"انان" در پایان از تمامی ملت های جهان خواست، حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار را در عمل جزو اولویت های اصلی در زندگی روزمره خود قرار دهند." از سال 972 و در پی برگزاری همایش محیط زیست در استکهلم، روز پنجم ژوئن به عنوان" روزجهانی محیط زیست" تعیین شد.
به مناسبت این روز همه ساله در سازمان ملل مراسمی برگزار می شود.
امسال همچنین مصادف با دهمین سالگرد امضای قرارداد" مونترال" برای حفظ لایه اوزون و پنجمین سالگرد همایش سران کشورهای جهان برای حفظ محیط زیست در برزیل است.
قراراست کمتراز سه هفته دیگر همایش بزرگی با شرکت رهبران و کارشناسان سراسر جهان برای بررسی میزان پیشرفت اجرای برنامه های مصوب همایش برزیل ، در نیویورک برگزار شود.