۷ خرداد ۱۳۷۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5754103
۰ نفر
بخش عمده شمال افغانستان ازگروه طالبان پس گرفته شد # زاهدان - ایرنا هفتم خرداد 1376 برابر با 28 می 1997 در پی شورش شیعیان شهر "سعدآباد" علیه گروه طالبان ، قیام مردمی به شهرهای "مزارشریف" و "شبرغان" در شمال افغانستان کشیده شد و تعداد زیادی از افراد مسلح طالبان تا ساعت یک بامداد چهارشنبه ( به وقت تهرات ) کشته و یاخلع سلاح شدند.
سرکاتب و ژنرال نجیب ، دو عضو فعال دولت "برهان الدین ربانی" که اخبار مربوط به درگیری ها را با بی سیم پیگیری می کنند، در تماس تلفنی با ایرنا، گفتند: بخش عمده شبرغان و مزارشریف مراکز استان های بلخ و جوزجان از گروه طالبان پس گرفته شد.
سرکاتب افزود: دامنه این درگیری ها به استان تخار که روز دوشنبه بدست طالبان افتاد ، کشیده شده و پرچم گروه طالبان در تاتعان مرکز این استان از اماکن دولتی پایین آمد.
وی گفت : آمار دقیقی از تلفات طالبان در دست نیست، اما آمارهای اولیه حاکی از کشته شدن 300 تن از گروه طالبان است .
محمد اکبری رهبر حزب وحدت اسلامی ( شاخه اکبری ) گفت : در جریان این درگیری ژنرال عبدالملک ، گلی پهلوان ، غفار پهلوان و ژنرال مجید روزی از جنبش ملی اسلامی به نیروهای تحت امر خود دستو رداده اند علیه گروه طالبان وارد جنک شوند.
وی افزود: بعضی از اخبار دریافتی حاکیست که گروه طالبان تامیمنه مرکز استان فاریاب به مواضع اولیه خود عقب نشینی کرده است .
سرکاتب گفت 1500 نیروی تحت امر حجت الاسلام محقق از حزب وحدت ( شاخه خلیلی ) که پس از شورش ژنرال عبدالملک علیه دوستم، به شولگره در جنوب استان بلخ عقب نشینی کرده بودند ، در این عملیات هماهنک با نیروهای ژنرال عبدالملک با گروه طالبان درستیز هستند.