نشست مشورتی وزیران نفت شورای همکاری در ابوظبی اغاز به کار کرد # ابوظبی ، ایرنا : 29 اسفند 1377 برابر با 20 مارس 1999 وزیـران نفت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ، برای رایزنی درباره دستور کار نشست اتی وزیران نفت اوپک به ویژه طرح اخیر لاهه ،برای کاهش بیش از 2 میلیون بشکه در روز ، روز شنبه نشست مشورتی خود را به ریاست "عبید بن سیف الناصری " وزیر نفت ومعادن امارات عربی متحده در ابوظبی آغاز کردند.
الناصری پیش از افتتاح نشست ، در گفت وگو با خبرنگاران گفت : این نشست به منظور رایزنی و هماهنگی مواضع میان کشورهای شورای همکاری ، پیش از رفتن به نشست اوپک در وین انجام می گیرد.
" علی النعیمی " وزیر نفت عربستان سعودی نیز که در این نشست حضور دارد به خبرنگاران گفت : دیدگاههای کشورهای عضو وغیر عضو اوپک به یکدیگر بسیار نزدیک است و اختلافات بزرگی پیش نخواهد امد.
وی افزود : احتمال موفقیت تصمیمی که از سوی اوپک در وین گرفته خواهدشد نسبت به گذشته بیشتر است زیرا این تصمیم از حمایت رهبران کشورهای عضــــو برخوردار است.
النعیمی با اشاره به اینکه تولید بیش از سهمیه تعیین شده توسط کشورهای خارج اوپک صورت می گیرد ، گفت : اکنون حدود 2 میلیون بشکه در روز به صـورت مازاد در بازارهای نفتی موجود است.
امارات ، عربستان ، کویت وقطر که عضو اوپک هستند و نیــز بحرین که عضو اوپک نیست در نشست مشورتی ابوظبی مشارکت دارند.
نشست ابوظبی در واقع دو روز پیش از برگزاری نشست وزیران نفت اوپــک در وین و به گفته منابع اماراتی در چارچوب فراهم کردن مقدمات دستیابی به توافق میان کشورهای اوپک برگزار می شود.
جمهوری اسلامی ایران ، عربستان سعودی ، ونزوئلا و الجزائر به علاوه مکزیک که عضو اوپک نیست ، روز جمعه گذشته در لاهه به طرحی برای کاهش تولید بیش از 2 میلیون بشکه در روز دست یافتند که قراراست این طرح در نشست سه شنبه اینده اوپک در وین مطرح شود.
طرح لاهه سومین طرح کاهش تولید بوده ودر صورت تصویب ان ازسوی اوپک ، از اول اوریل اینده به مرحله اجرا گذاشته می شود.
به گفته منابع مطلع درابوظبی وزیر نفت عربستان در نشست ابوظبی همتایان خود را دردیگر کشورهای شورای همکاری درجریان جزئیات توافق لاهه قرار خواهد داد. این در حالی است که عربستان ، قطر ، کویت وعمان از این توافق حمایـت کردند.
*م.ف *