۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5747021
T T
۰ نفر
همایش بین المللی فرهیختگان و دانشوران ، در " مکه " برگزار شد # مکه مکرمه ، ایرنا : 29 اسفند 1377 برابر با 20 مارس 1999 همایش بین المللی فرهیختگان و دانشوران ، روز شنبه در بعثه رهبـری ، در " مکه " تشکیل شد و طی آن مساله گفت وگوی تمدنها از ابعاد مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این همایش چند تن از اندیشمندان ایرانی و خارجی ، با ارائـه مقالاتی اهداف ، آثار و قواعد گفت وگوی تمدنها را تبیین کردند و بر توانایی هـــای تمدن های کهن شرق وبویژه تمدن اسلامی درعرصه گفت وگو با تمدن غرب تاکید شد.
" علی اکبر رشاد " مسوول برگزاری این همایش گفت:خروج تمدنهای کهن انسانی از حالت انفعال درقبال تمدن کنونی حاکم برجهان ،ترمیم گسست سنت ومدرنیسم، درمان بحرانهای مبتلابه انسانهای معاصر، افزایش شناخت تمدنها از یکدیگر با تاکید بر فروریختن دیوارهای اتهام، تحکیم وحدت اسلامی باجامعه بشری ، توسعه امنیت و عبرت آموزی از طریق مطالعه تمدنهای کهن از اهداف مهم گفت و گــوی تمدنهاست .
در این همایش سخنرانانی از آمریکا، لبنان و ایران به طرح نتایج تحقیقات و مطالعات خود درباره مساله مهم جهان اسلام و دنیای غرب یعنی گفت و گـــوی تمدنها پرداختند.
بحران هویت ، اسارت انسان در چنگال ماشین و فن آوری ، تبدیل انسان بـه ابزاری در خدمت فن آوری ، عدم امنیت روانی انسان ، بحرانهای اخلاقی و تخریب محیط زیست از دیگر نکاتی بود که در این همایش مورد بحث قرار گرفت.
در سخنرانی های این همایش تصریح شد که حوزه های علمیه و علمای اخلاق در عالم اسلام با ارائه نظام تربیتی فردی و اجتماعی اسلام می توانند سهم بزرگی در گفت وگوی تمدنها داشته باشند.
در این همایش آقایان " تسخیری " و " غرویان " و خانم " کـــرمانی " از ایران ، آقای " گلن هاوزن " مسلمان آمریکایی و " حسان طه " از لبـــــنان سخنرانی کردند و سپس شرکت کنندگان در مراسم به تبادل نظر درباره موضوع اصلی همایش و مقالات و سخنرانی های ارائه شده پرداختند.
*م.ف *