۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5747005
T T
۰ نفر
یک روزنامه چینی : تهران شهری زیبا و شگفت انگیز است # پکن ، ایرنا : 29 اسفند 1377 برابر با 20 مارس 1999 روزنامه " مردم " چاپ پکن ، در گزارشی به ارزیابی وضعیت " تهــــران " پایتخت جمهوری اسلامی ایران در استانه فرارسیدن بهار و عیدنوروز پرداخته و می نویسد :تهران شهری شلوغ ، پرترافیک، با هوای الوده اما در عین حال زیبا و شگفت انگیز برای هر مسافر خارجی است.
" مردم " روز شنبه در گزارشی با عنوان " تهران امروز " نوشت : در مـاه مارس هوای بهاری بر تهران حکمفرما است و یاس های زرد در تمامی شهر شکــوفه می دهند. جوی های اب در دو سمت خیابان ها و کوچـه های این شهر کوهستانی همیشه جاری است. این آب از رشته کوههای البرز سرچمشه می گیرد.
این گزارش می افزاید : در استانه عید نوروز ، فضـــای شهر تهران حال و هوای دیگری می گیرد وبازارهای این شهر مملو از مردمی است که در حال خریدهای نوروزی هستند . برخی از افراد طبقات مرفه نیز در این ایام برای مسافرت به خارج از ایران می روند.
این روزنامه می نویسد: دیدار ازتهران برای هرمسافر خارجی که برای نخستین بار به این شهر سفر می کند، شگفت انگیز است . کوچه های این شهر کوهستانی پر پیچ و خم است اما معمولا پس از چند پیچ به یک بزرگراه منتهی می شود.رنک اغلب ساختمان های تهران خاکستری و سفید و داخل خانه ها بسیار زیبا و وسیع است به گونه ای که راحتی منازل ایرانی برای هر چینی زبانزد است .
" مردم " می نویسد : با گذشت بیــست سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، همچنان اثار این رویداد بزرک درشهر تهران دیده می شود.روی دیوار ساختمان ها ، تصاویر (امام ) خمینی رهبر فقید ایران و (ایت الله ) خـامنه ای رهبر کنونی این کشور دیده می شود. تصاویر برخی از شهیــدان جنک عراق با ایران نیز روی ساختمان ها کشیده شده است.مردان ایرانی همچنان کروات نمی زنند و زنان ایرانی نیز با رعایت حجاب اسلامی در مکان های عمومی تردد می کنند.
در اتوبوس های شهری تهران مردان و زنان جدا از یکدیگر هستند . در ورودی یکی از هتل های بزرک تهران نیز اطلاعیه ای دیده می شود که در ان امده اسـت : "از خانم ها درخواست می کنیم قوانین و مقررات اسلامی را رعایت کنند." ایـن روزنامه چاپ پکن در گزارش خود می افزاید:کسانی که با تهران اشنایی دارند می گویند این شهر در 20 سال گذشته تنها تغییری که داشته ، در ســاخت خیابانها وبزرگراهها بوده است.اقتصاد ایران براثر کاهش بهای نفت با دشواری مواجه است اما با این وجود نیازهای اساسی زندگی مردم تامین شده است .
گزارشگر "مردم" با اشاره به کارگرانی که در حال تمیز کردن دیوارهای شهر تهران از اگهی های نامزدهای انتخابات شوراهای شهر بودند، می نویسد: در ایـن انتخابات که نخستین انتخابات در نوع خود پس از پیروزی انقـلاب ایران بود ، طرفداران رییس جمهوری اصلاح طلب ایران به پیروزی رسیدند.
خاتمی در دو سال اخیر در ایران فضای تازه و شادابی بوجــود آورده و در امور داخلی بسیاری از محدودیت ها کم رنک شده و در امور خارجی ، تلاش محسوسی برای بهبود مناسبات ایران با دیگر کشورها دیده می شود.
گزارشگر"مردم" درپایان گزارش خود به توصیف مشاهدات خود از خیابانهــای تهران پرداخته و نوشته است: از دیدن گل فروشی های زیاد در تهران ، انسان به یاد کتاب شعر " گلستان " سعدی شاعر نامدار ایرانی می افتد.
*م.ف *