۲۹ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5746992
T T
۰ نفر
ونزوئلا ، برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران مصمم است # نیویورک ، ایرنا : 29 اسفند 1377 برابر با 20 مارس 1999 "محمد کشاورز زاده" سفیر جمهوری اسلامی ایــران در ونزوئلا ، اعلام کرد: سیاست نفتی تهران، با دیدار سید "کمال خرازی" وزیر امور خارجه ایــران از ونزوئلا ، ابعاد گسترده ای به خود گرفته است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا، در گفت و گو با ایرنا افزود: گفت وگوی خصوصی خرازی با هفت مقام ارشد ونزوئلا ، تاثیر بسزایی در تــرغیب این کشور برای گسترش روابط با ایران داشت.
وی اضافه کرد: پس از این مذاکرات ، " هوگو چاوز " رییس جمهوری ونزوئلا دستورات لازم را برای فراهم کردن زمینه گسترش روابط با تهران، به دولت داد و اعلام کرد که به زودی از ایران دیدار خواهد داشت.
کشاورز زاده گفت: توافق های خرازی با مقام های ونزوئلا، آرامشی بر بازار ملتهب نفت ایجاد کرد و باعث افزایش نسبی بهای نفت شـد که رسانه های همگانی آمریکا و منطقه را شگفت زده کرد.
وی گفت: پس از بروز آثار مثبت مذاکرات ایـران با عربستان ، گفت و گوی ایران با مقام های ونزوئلا برای بهبود بازار جهانی نفت ضرورت داشت.
سفیر ایران در کاراکاس افزود: گسترش روابط ایران با ونزوئلا، به عنوان یک تولیدکننده مهم نفت و یک کشور مهم آمریکای لاتین، می تواند نقش بسزایی در فعال کردن دیپلماسی ایران در کل منطقه آمریکای لاتین داشته باشد.
کشاورز زاده گفت: مطبوعات ونزوئلا ، استقبال گرمی از خرازی از کاراکاس کردند ، به گونه ای که سفارت ایران در ونزوئلا ، در مدت 12 ساعت ، دو همایش مطبوعاتی برای پاسخگویی به درخواست های خبرنگاران ونزوئلایی بــــرای وزیر امور خارجه ایران ترتیب داد.
وی ، تصریح کرد که مقام های ونزوئلا، مذاکرات خرازی در کاراکاس را نقطه عطفی در مناسبات دو کشور می دانند و معتـــقدند که پس از سفر رییس جمهوری ونزوئلا به ایران، دو کشور به متحدی قوی برای یکدیگر در اوپک تبدیل خواهند شد.
کشاورززاده گفت: تشکیل کمیته مشورتی ، از جمله توافق های مهم وزیـران امور خارجه ایران و ونزوئلا بود که می تواند راهکارهای عملی به مقام های دو کشور و دبیر خانه اوپک ، پیشنهاد کند.
همچنین تبادل مشتری های نفتی دو کشور (سوآپ) اقدام مفیدی برای صرفه - جویی در هزینه های حمل و نقل بود که به طور میانگین در هر بشکه نفت دو دلار صرفه جویی خواهد شد، که به افزایش درآمدهای نفتی دو کشور کمک می کند.
کشارورززاده گفت: در یادداشت تفاهم امضا شده بین دو وزیر امـور خارجه علاوه بر توافق های مهم اقتصادی و سیاسی، مکانیسم مشورتی سیاسی پیش بینی شد که دو کشور در قالب آن می توانند به مشورت های سیاسی، بین المللی و منطقه ای خود به طور مستمر ادامه دهند.
همچنین یادداشت تفاهم حاوی یک موافقتنامه فرهنگی بین دوکشور است و دو کشور موظف شدند پس از بررسی جنبه های فنی لغو روادید سیاسی و خدمت ، اسناد مربوطه را با یکدیگر مبادله کنند.
وی گفت: دیدار وزیر امور خارجه ایـــران از ونزوئلا ، دستاوردهای مهمی داشت که آثار آن به تدریج به نفع دو کشور به منصه ظهور خواهد رسید.
"ه - ج"