۲۶ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5746786
۰ نفر
روسیه، به تعهدات خود در قبال ایران احترام می گذارد # مسکو ، ایرنا: 26 اسفند 1377 برابر با 17 مارس 1999 " یوگنی ادامف "، وزیر انـرژی اتمی روسیه، گفت: این کشور به تعهـدات خود در قبال ایران احترام می گذارد و برنامه همکاری های صلحآمیز هسته ای با ایران ، ادامه خواهد یافت .
وی ، روز چهـارشنبه، در مصـاحبه با خبرنگاران در مسکو، همچنین گفت : برنامـه های همکاری دو کشـور، هیچ مغایرتی با قوانین بین المللی نداشـته و مطابق خواستهای جامعه جهانی در مورد عدم گسترش سلاحهای هسته ای است .
به گفته " ادامف "، روسیه، به احداث واحـد اول نیروگاه هسته ای بوشهر ادامه خواهد داد.
وی یادآور شد: پیشنهاد ایران برای ساخت واحدهایی دیـگر نیروگـاهی در همین مجمـوعه، باعث ایجـاد کار در کارخانه های روسیه، خواهد شد و منافـع اقتصادی مناسبی برای مسکو، دربر خواهد داشت .
آدامف، تاکید کرد: همکاری های ایران و روسیه، جنبه نظامی ندارد و هم اینک بیش از یک هزار تن از کارشناسان روسی در نیروگاه بوشهر مشغول بــه کار می باشند .
وزیر انرژی اتمی روسیه گفت: در سفر هفته آینده به آمریکا، اعلام خواهد کرد که، مسکو تاکنون هیچ گونه همکاری در فن آوری موشکی و هسته ای نظامی با تهران نداشته است .
وی گفت: به انها گفته خواهد شد که، موسـسات روسی مورد تحریم آمریکا تاکنون هیچ گونه همکاری نظامی با ایران نداشته اند .
وی در عین حال گفت: تحریم های آمریکا علیه موسسات روسیه، زیان چندانی به انها وارد نخواهد کرد و تنها فعالیت های انها را، در سایر کشورها با تاخیر روبرو می سازد .
آدامف افزود: روسیه نیز، در مورد پیشرفت پاکستان در امور هسته ای سوال ـهایی دارد که، آمریکا باید به انها پاسخ دهد.