آمریکا از اتحادیه اروپا خواست از تهدید هواپیماهای بوئینک دست بردارد # نیویورک،ایرنا: 14 اسفند 1377 برابر با پنجم مارس 1999 مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اتحادیـه اروپا را تهدید کرد در صورتی که مانع پرواز هواپیماهای بوئینک آمریکاشود، استفاده از هواپیماهای اروپایی کنکورد را منع خواهد کرد.
سرویس خبری بلومبرک بنقل از جیمز اوبراستار نماینده دمکرات مینه سوتا آمریکا که مسئول اقدام تلافی جویانه علیه اروپا در ارتباط با قوانین پروازی می باشد گفت: پارلمان اروپا توصیه کرده است از سال 2002 از هواپیماهای کم صدا استفاده شود .
شرکت های هواپیمایی بریتیش ایرویز و ایرفرانس تنها خطوط هوایی هستند که با برخورداری از 12 فروند هواپیمای کنکورد از این نوع هواپیمای پر صدا در مسیرهای بین نیویورک ، لندن و پاریس استفاده می کنند.
وزارت بازرگانی آمریکامی گوید تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر منع استفاده از کیت های صدا خفه کن موسوم به " هاش" که آمریکا از آنها برای کاهش صدای موتور هواپیماهای قدیمی بوئینک استفاده می کند می تواند بیش از یک میلیارد دلار به فروش محصولات آمریکایی نظیر موتور هواپیماهای مجهز به کیت های هاش که توسط شرکت هایی بوئینک و جنرال الکتریک تولید می شود صدمه بزند.
طبق برآوردهای دولت آمریکااگر وزرای ترابری اتحادیه اروپا تصمیم خود را عملی کنند می توانند فروش یک هزار هواپیمای بوئینک مجهز به کیت های هاش را 20 در صد کاهش دهند .
هواپیماهای جدید بوئینک آمریکاکه موتورهای بی سر و صداتری دارند مشمول این برنامه نمی شوند.
اولین نوع هواپیمای کنکورد که سال 1969به پرواز درآمد در محدوده ای که آمریکا برای ایجاد صدا در محیط زیست تعیین کرده است نمی گنجد اما کنکورد از این قانون آمریکا معاف شد.
ایرفرانس و بریتیش ایرویز امیدوارند بتوانند ازهواپیماهای کنکورد خود تا سال 2015 استفاده کنند.
ایرفرانس گفت نیمی از فروش بلیطهای هواپیمای کنکورد از آمریکا تامین می شود و یک سوم مسافران کنکورد را آمریکایی ها تشکیل می دهند.
اتحادیه اروپا در دفاع از تصمیم خود گفت: سرو صدای جتهای قدیمی مجهز به کیت های هاش از هواپیماهای با موتور جدید، بیشتر بوده و یک تهدید برای محیطزیست است گرچه مطابق آخرین استانداردهای کاهش صدای بین المللی می باشند.
خطوط هوایی اقدام به مجهز کردن صدها هواپیمای بوئینک 727 و dc-9 به کیت های صدا خفه کن هاش کرده اند تا با استانداردهای بین المللی که سال 2002 به اجرا درمی آیند مطابقت داشته باشند.