۱۲ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5744878
۰ نفر
نشست سالانه کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین آغاز شد # پکن،ایرنا: 12 اسفند 1377 برابر با سوم مارس 1999 دومین جلسه سالانه نهمین دوره کنفرانس مشورتی ســـیاسی خــلق چین روز چهارشنبه در پکن شروع بکار کرد.
در این نشست که 9 روز طول خواهد کشید، 2029 عضو این کنفرانس ، نظرات و پیشنهادهای خود را در امور مختلف به کنگره و دولت چین ارائه می دهد. در جلسه افتتاحیه این کنفرانس که به ریاست " لی روی خوان " تشکیل شـد، " جیانک زمین " رییس جمهوری ، " لی پنک " رییس کنگره خلق و " جو رونک جی" نخست وزیر چین حضور یافتند.
کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین از اعضای حزب کمونیـست ، هشت حزب دیگر و نمایندگان اقلیت های قومی و مذهبی این کشور تشکیل شده است.
اعضای این کنفرانس در گروههای کاری مسائل و موضوعاتی همـچون امور بین الملل ، فرهنگی ،اموزشی ، علوم و تکنولوژی ، اقتصادی ، بهداشتی و حقوقــی را بررسی و نظرات کارشناسی خود را به دولت مرکزی و دولتهای محـــلی ارائه می کند.
هدف این کنفرانس جمع آوری افکار و عقاید سیاسی احزاب و گروههای سیاسی و ملی غیر کمونیست جهت مشارکت با حزب کمونیست و دولت است.
این مجموعه که به عنوان " تانک اندیشه دولت " شهرت دارد از نخستین سال پیروزی انقلاب کمونیستی چین و به ریاست " مائو تسه دونک " کار خود را اغاز کرد.
این نهاد مشورتی تاکنون هشت دوره پنج ساله را پشت سر گذاشتــه که تنها دوره پنجم ان به علت مصادف شدن با انقلاب فرهنگی چین با هشت سال تــــاخیر تشکیل شد.
*پ.ی.*