۱۲ اسفند ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5744839
۰ نفر
واکنش مطبوعات آمریکا درباره قرارداد نفتی اروپا با ایران # نیویورک،ایرنا: 12 اسفند 1377 برابر با سوم مارس 1999 انعقاد قرارداد نفتی دو شرکت اروپایی با شرکت نفت ایران ، رسانه های آمریکایی را حیرت زده کرده است .
با وجود مخالفت و تهدیدهای دولت آمریکا برای جلوگیری از سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران ، دو شرکت ایتالیایی و فرانسوی، روز دوشنبه اعلام کردند، قراردادی را با شرکت نفت ایران برای مدت ده سال امضا کردند.
روزنامه "نیویورک تایمز" ، روز سه شنبه، نوشت : دو شرکت فرانسوی و ایتالیایی، قراردادی را به ارزش 998 میلیون دلار برای مدت ده سال با شرکت های نفت ایران امضا کردند .
شرکت "الف پترولیوم" یک شرکت نفتی تابع فرانسه می باشد و شرکت ایتالیایی "انی " و شرکت ملی نفت ایران ، طرف های دیگر قرار داد امضا شده می باشند .
سخنگوی شرکت الف اعلام کرد: انتظار هیچگونه تلافی از دولت آمریکا را ندارد . دولت آمریکا اعلام کرده بود، در صورتی که شرکتی بیش از 20 میلیون دلار با ایران یا لیبی قرارداد منعقد کند، تحریم خواهد شد .
شرکت "توتال" فرانسه در سال 1997 با ایران قرارداد دو میلیارد دلاری بسته است و در ماه مه گذشته ( اردیبهشت و خرداد )دولت کلینتون با اتحادیه اروپا قرار دادی بستند که شرکت توتال تحریم اقتصادی نشود .
ساندز سخنگوی شرکت الف اظهارداشت : ما همان رفتاری را که آمریکا نسبت به شرکت توتال داشته است، نسبت به خود انتظار داریم .
قرار داد نفتی این دو شرکت برای حفر چند چاه جدید در میدان نفتی دورود ایران می باشد . این میدان نفتی ، در حال حاضر 90 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند و با حفر چند چاه جدید تا سال 2003 میلادی ، میزان تولید نفت روزانه را به 220 هزار بشکه نفت ، یعنی 140 در صد بیشتر خواهد رساند ده درصد از سرمایه شرکت نفتی الف فرانسه در آمریکا می باشد .