۱ دی ۱۳۷۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5736987
۰ نفر
وزیرصنایع ترکیه باهمتای ایتالیائی خود دیدار کرد # آنکارا ، ایرنا 1 دی 1377 برابر با 22 دسامبر 1998 " یالـم ارض " وزیر صنایع ترکـــیه دوشنبه شب درانکارا با "پیترلوئیجی برسونی" وزیر صنایع ایتالیا دیدار و گفتگو کرد.
وزیر صنایع ایتالیا روز دوشنبه در راس یک هیات اقــتصادی و تجاری وارد آنکارا شد.
این اولین دیـدار یک مقام بلند پایه ایتالیا از ترکیه بعد از بحران دو کشور برسر حضور " عبد الله اوج الان " رهبر حزب کار گران کرد ترکیه (پ.ک.ک ) در ایتالیا می باشد.
آگاهان سیاسی سفر " پیترلوئیجی برسونی " به ترکیه در شرایط کنــونی که هنوز بحران بین دو کشور بر سر عبداله اوج الان رهبر حــــزب کارگران کردستان ترکیه ( پ.ک.ک ) باقی است بسیار بااهمیت تلقی کردند.
برخی محافل ترکیه نیز سفر یک مقام بلند پایه ایتالیا به ترکیه را گامی در جهت حل بحران و عادی سازی دوباره روابط دوکشور ارزیابی کردند.
وزیر صــنایع ایتالیا بعد از دیدار با وزیر صنایع ترکیه گفت : ایتالیا براین امر واقـــف است که روابط دو کشور در موقعیت دشواری قرار دارد ولی برای حل مساله تلاش می شود.
برسونی تــاکید کرد: تصمیمات دولت رم در جهتی نخواهد بود که موجب رنجش ترکیه شده و به دوستی دو کشور خدشه وارد آورد.
وزیــرصنایع ترکیه نیز گفت : مساله اوج آلان مانند ابر سیاهی بر روابط دو کشور سایه افکنده و باید هرچه زودتر به این وضع خاتمه داده شود.
یالم ارض افزود: ترکیه به روابط خود باایتالیا اهمیت زیادی قائل است و نباید اجازه داده شود تا روابط دو کشور بیش ازاین تیره شود.
وزیـر صنایع ترکیه گفت : همتای ایتالیائی او به وی گفته است کشورش به تقاضای پناهندگی اوج آلان جواب مثبت نخواهد داد.
او همچــنین گفته است به دلیل وجود قوانین حکم اعدام درترکیه ، رم نمی تواند اوج آلان را به آنکارا تحویل دهد.
" جمهـور ارسومر" وزیرانرژی ترکیه نیز در دیدار با وزیر صنایع ایتالیا گفت : ترکیه در شرایــط فعلی همکاری جدیدی را با ایتالیا در زمینه انرژی آغاز نخواهد کرد.
به گــفته وی تا زمانی که مساله اوج آلان حل نشده توسعه مناسبات دو کشور در زمینه انرژی ممکن نخواهد بود.
آنکارا انتظار دارد ایتالیا قبل از آغاز تعـطیلات عید کریسمس اوج آلان را از خاک خود اخراج کند.
ایتالیا سومین شریک بزرک تجاری ترکیه است و دو کشور در زمینه های صنایع نظامی انرژی ، خودروسازی ، نساجی و پوشاک همکاری نزدیکی دارند.
هیات ایتالیایی امروز" سه شنبه" آنکارا را ترک خواهد کرد.
* پ . ک *